Öğrencilerin yoğun bir eğitim döneminin ardından rahat bir nefes alacakları ve kısa bir tatil yapma fırsatı bulacakları yarıyıl tatili bugün başlıyor.

Karnesinde kırık olmayan öğrencilerin çoğu yarıyıl tatilinin başlamasıyla havalarda uçarken, kırık karne notu alan öğrencileri de şimdiden bir stres sardı
Uzmanlar, kırık not getiren çocuğunuza olumsuz davranmak uzun vadede daha vahim sonuçlara yol açabilir diyor. Öfkelenmek, kızmak, bağırmak gibi olumsuz yaklaşımlar; çocukların baskı altına girmelerine, motivasyonlarının bozulmalarına yol açabiliyor.

Peki karnesinde düşük not getiren çocuklarına velilerin yaklaşımı nasıl olmalı. Acıbadem Ankara Hastanesi’nden Psikolog M. Bülent Baykal, aileleri uyararak neler yapılması gerektiğini şöyle sıralıyor

Kırık not aldığı derslerde başarısız olmasının nedenlerini maddeleyerek bir kağıda yazın ve üzerinden bir kez daha geçin.
Kırık notlarını düzeltmek için kendisi neler yapabilir, siz neler yapabilirsiniz bunları yazın.
Arkadaş ilişkilerinde problemler varsa; eleştirici olmayan bir dille yorum yapın.

Eğer bilgisayar oyunları ve sosyal medyada fazla vakit geçiriyorsa, bunu tamamen kısıtlamak yerine karşılıklı konuşup bir program oluşturun.
Başaramayacağı ile ilgili negatif duygularla boğuşuyorsa, moralini yüksek tutun. Çocuğunuzun gerekli ve uygun şartlar yerine getirildiği zaman başarılı olacağına inanın ve ona göre davranın.

Sömestrde iyice dinlenmesini fakat ikinci dönemde ondan artık daha programlı ve düzenli olmasını beklediğinizi ve bunu nasıl yapacağını düşünmesini söyleyin.
Çocuğunuza içinizden gelerek ve inanarak, sistemli çalışmayla başarılı olacağına ve derslerden rahatlıkla geçeceğine inandığınızı söyleyin. Gerekirse ona dersler ile ilgili her konuda destek olabileceğinizi hatırlatın.
Çocuklarımızın başarısı nasıl olursa olsun onlar bizim çocuklarımız ve bir ömür onlarla iletişim içinde olacağımızı unutmadan hareket etmeliyiz. Eğer çocuğumuzun ders başarısı ile ilgili sorunlar varsa atasözünde dediği gibi “İğneyi kendimize, çuvaldızı başkasına batıracağız”. Önce çocuğumuzun başarısı için neler yaptığımızı düşünelim ve ona göre davranalım.