epa05359001 Luka Modric (C) of Croatia in action during the UEFA EURO 2016 group D preliminary round match between Turkey and Croatia at Parc des Princes in Paris, France, 12 June 2016. (RESTRICTIONS APPLY: For editorial news reporting purposes only. Not used for commercial or marketing purposes without prior written approval of UEFA. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications (whether via the Internet or otherwise) shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.) EPA/FILIP SINGER EDITORIAL USE ONLY

Türkiye katıldığı hiç bir turnuvanın ilk maçını kazanamadı.

İlk olarak 1954 yılında İsviçre’de yapılan Dünya Kupasına katılan Ay yıldızlılar grupta oynadıkları ilk maçta Batı Almanya’ya 4-1 kaybetti.
Ardından İngiltere’de düzenlenen 1996 Avrupa futbol şampiyonasına kadar herhangi bir turnuvaya katılamayan Milliler, burada da ilk maçında Hırvatistan’a 1-0 kaybetti.
2000’de Belçika ve Hollanda’nın ev sahipliği yaptığı Avrupa futbol Şampiyonasına katılan Türkiye bu kez de İtalya’ya 2-1 yenilerek turnuvaya başlangıç yaptı.
Japonya ve Güney Kore’nin ortaklaşa düzenlediği 2002 Dünya kupasına katılan Ay Yıldızlılar bu sefer de Brezilya’ya 2-1 yenilmekten kurtulamadı.
2008’de yapılan Avrupa futbol Şampiyonasını Avusturya ve İsviçre ortak düzenledi ve Türkiye yine ilk maçta kaybetti. Portekiz, millilerimizi 2-0 mağlup etti.
Fransa’nın ev sahipliği yaptığı 2016 Avrupa Futbol Şampiyonasında da bu istatistik bozulmadı. Millilerimiz ilk maçında yine Hırvatistan’a 1-0 yenilmekten kurtulamadı.
Son üç Şampiyonaya yenilgiyle başlasa da ardından büyük başarılara imza atan Ay Yıldızlılar umarız bu turnuvada da tekrar çıkışa geçer ve turnuvayı güzel bir şekilde tamamlar.