PRİŞTİNE – Dünya Bankası ve Dünya Sağlık Örgütü Kosova Ofisleri tarafından yayınlanan istatistiklere göre Kosova’da hava kirliliği çok kritik seviyelere ulaştı.

2 milyondan daha az bir nüfusa sahip olan Kosova’da, hava kirliliğinin 1 yıl içinde 835 kişinin erken ölümüne, 310 kişinin kronik bronşit hastalığına yakalanmasına, 600 kişinin hastanede tedavi altına alınması ve 11 bin 600 kişinin acil servilerde yardım istemesine neden olduğu açıklandı. Kosova’da Priştine yakınlarındaki “Kosova A”, “Kosova B” termik santralleri, Drenas şehrindeki “Feronikel” fabrikası ile Elez Han kasabasındaki “Sharcem” çimento fabrikasının en büyük hava kirleticileri olduğu belirlendi.

Kosova Kanserle Mücadele Derneği Başkanı onkolog Cavit Bicay, hava kirliliğinin şu anki hızında devam etmesi durumunda ilerideki senelerde, genel anlamda hastalıkların, ilk sırada da kansere yakalanacak hasta sayısının önemli ölçüde artacağına dikkat çekti. Bicay, Kosova’da Çevre Bakanlığı’nın bulunmasına rağmen, çevrenin, bu bağlamda hava, su ve toprağın kirlilikten korunması için yeterli tedbirlerin alınmadığını belirtti. (DHA)