Bolu’da Köroğlu Parkı’na yapılacak Köroğlu Heykeli ile Türk Dünyası Araştırma ve Kültür Merkezi için uluslararası tasarım yarışması düzenlendi.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Hedefimiz Köroğlu Diyarı Bolu’yu Türk Dünyasının ve kültürünün buluşma noktası yapmak” dedi.

Her yıl Uluslararası Köroğlu Festivali düzenleyerek Türk Dünyası’nı buluşturan Bolu Belediyesi, bu kez de yaklaşık 30 metrelik dev Köroğlu Heykeli ve Kültür Merkezi için Türk Cumhuriyetlerini bir araya getirecek. Bolu Belediyesi, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın (TÜRKSOY) koordinasyonunda Bolu’da Köroğlu Parkı’na yapılacak Köroğlu Heykeli ile Türk Dünyası Araştırma ve Kültür Merkezi için uluslararası tasarım yarışması düzenledi.

Jüri üyeliğini Türkiye ve Türk Cumhuriyetlerinden konunun uzmanı, ünlü mimar ve heykeltıraşların yapacağı Uluslararası tasarım yarışmanın duyurusunu, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov Ankara’da düzenlenen ortak basın toplantısı ile yaptı. Basın toplantısı ve sergi açılışına Bolu AK Parti Milletvekili Ali Ercoşkun, Abant İzzet Baysal Üniveristesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu, İhsan Ağcan, Ekrem Çetinkaya, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, Bolu Belediyesi yöneticileri ile çok sayıda davetli katıldı. Toplantı öncesinde ise Bolu’daki Birinci ve İkinci Uluslararası Köroğlu Festivallerinde düzenlenen resim yarışmalarında dereceye giren eserlerin yer aldığı “Gençlerin Gözüyle Köroğlu Resim Sergisi”nin açılışı yapıldı.

-“KÖROĞLU’NUN AYAK İZİ TÜM TÜRK DÜNYASI’NDA”-

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, TÜRKSOY’un Türk Dünyası’nın ortak kültür çatısı olduğunu vurgulayarak “Kültürel mirasımızı koruyarak gelecek nesillere aktarma hususunda TÜRKSOY çatısı altında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Ortak kültürel mirasımızdan ilham alarak gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile her geçen gün yeni başarılar elde ediyoruz“ ifadelerini kullandı.

“TÜRKSOY olarak bizler Bolu Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleştirilecek olan bu yarışma vesilesiyle Türk topraklarına bir kez daha seslenmenin mutluluğunu yaşayacağız” diyen Düsen Kaseinov şöyle devam etti:

“Balkanlar’dan Orta Asya’ya uzanan diyardaki her karış toprakta Köroğlu’nun ayak izlerine rastlanabilir, bugün bu izler Türk kültür coğrafyasının ne kadar geniş olduğunu bizlere ve tüm dünyaya bir kez daha hatırlatmaktadır.”

-“KÖROĞLU MARKASI TÜRKİYE’DE SADECE BOLU’YA AİT”-

Basın toplantısında Köroğlu’nun, tüm Türk dünyasını birleştiren çok önemli bir ortak değer olduğuna dikkat çeken Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Köroğlu,  kahramandır, şairdir, aşıktır, yiğittir ama her şeyden önce bir onur abidesidir. Köroğlu, bir taraftan zalimlerin karşısında haksızlığa uğrayan mazlumlar için kılıcı ile haksızlıklara karşı koyan bir halk kahramanı, diğer taraftan sazıyla sözüyle sanatçı bir yönü olan bir ozandır. Köroğlu Türk dünyasının ortak dilidir” açıklamasında bulundu.

Alaaddin Yılmaz, Anadolu’dan Türkmenistan’a, Azerbaycan’dan Kazakistan’a Kırgızistan’dan Özbekistan’a kadar Türklerin bulunduğu coğrafyada bilinen ve sevilen halk kahramanı Köroğlu adına Bolu’da yapılacak Köroğlu Parkı’nın, Türk Cumhuriyetleri’nin buluşma noktası olmasını hedeflediklerini bildirdi. “Türkiye’de Köroğlu deyince akla Bolu gelir. ‘Benden selam olsun Bolu Beyi’ne’ dizeleri gelir. Bolu, Köroğlu Diyarı olarak bilinir” diyen Başkan Yılmaz, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Bolu Belediyesi olarak ‘Bolu Köroğlu’ markasının marka tescilini yaptırdık. Türk Patent Enstitüsü geçtiğimiz yıl bu süreci tamamladı. Artık Köroğlu markası Türkiye’de sadece Bolu’ya ait… Tüm dünyada da Köroğlu Türk dünyasının ortak markası olacak. Bolu’da Köroğlu adına Türk Cumhuriyetleri’nin buluşma noktası olmasını hedeflediğimiz Köroğlu Parkı yapıyoruz. Tüm Türk Cumhuriyeti halklarının kendi kahramanlarını bulabilecekleri bu Park’ta, halk kahramanı Köroğlu her yönüyle yer alacak. Bu konuya özel önem bir veriyoruz. Parkta, Ankara- İstanbul TEM Otoyolu’ndan bile görülebilecek büyüklükte yaklaşık 30 metre yüksekliğinde bir Köroğlu Heykeli olacak. Türk Cumhuriyetleri ile ülkemiz arasında kültür ve sanat bağı kurmak amacıyla Park alanındaki Köroğlu heykelinin, yanı sıra Köroğlu Müzesi, Türk Dünyası Araştırma ve Kültür Merkezi ile kongre merkezi olacak. Ayrıca Türk Cumhuriyetleri’nin her birinin ayrı yeri olmasını planlıyoruz. Böylece Bolu’yu Türk Dünyasının buluşma noktası haline getirmeyi amaçlıyoruz.

-YARIŞMA JÜRİSİ-

Yarışma jürisinde Azerbaycan Mimarlar Birliği Başkanı Mimar Elbay Gasimzada, Kırgızistan Mimarlar Birliği Başkanı Mimar Alymbek Abdraimov, Heykeltıraş Atanaz Karaçoban, Özbekistan Mimarlar Birliği Üyesi Heykeltıraş Marina Borodina, Kazakistan Mimarlar Birliği Başkanı Mimar Akmurza Rustambekov Mimar Erdal Sorgucu ve Heykeltıraş Prof. Dr. Ferit Özşen yer alacak. Yarışma sonunda birinci seçilen tasarıma 50 Bin TL, ikinciye 30 Bin TL, üçüncüye ise 20 Bin TL ödül verilecek. Yarışma sonuçları, 19-20-21 Ağustos’ta düzenlenecek olan Köroğlu Festivali’nde açıklanacak.

-KÖROĞLU DÜNYA MİRASI OLDU-

UNESCO’nun Namibya’da yapılan 10. Hükümetlerarası Toplantısında Türkmenistan’ın sunduğu dosya kabul edildi ve Köroğlu, “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi”ne alındı. Böylece Köroğlu efsanesini, tüm Türk dünyasının ortak değerini dünyaya tanıtmak için çok önemli bir adım atıldı. UNESCO, verdiği kararla, Köroğlu destanını yaratıcılığı ve sanat becerilerini geliştirdiğini, insanlara güçlü bir sosyal ve kültürel aidiyet duygusu verdiğini ilan etti.

Toplantıda konuşmaların ardından, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov arasında, Bolu’da Köroğlu Parkı’nda yapılacak Köroğlu Heykeli ile Türk Dünyası Araştırma ve Kültür Merkezi için uluslararası tasarım yarışmasının işbirliği protokolü imzalandı.