Beşiktaş haklı bir şampiyonluk elde etti. İçtenlikle kutlamak gerekiyor. Ama sporda zafere ulaşan hemen tüm takımların taraftarlarının yaptığı yanlışı Beşiktaşlılar da yaptı, bulundukları şehirlerde arabalarına binip kornadan ellerini çekmeyerek turlar attı, sabahın ilk saatlerine kadar büyük bir gürültü kirliliği yarattı.

Boylarından büyük flama taşıyanlar, arabaların camlarından tehlikeli biçimde dışarı sarkanlar, içki şişelerini tepelerine dikenler, trafik kuralı filan dinlemeyenler?…
Zaferler böyle mi kutlanmalı?
Meydanlarda ya da statlarda toplanıp şarkılar, türküler söyleyerek, halaylar çekerek, danslar ederek kutlamak daha doğru ve çağdaş olmaz mı?
Mevcut kutlama tarzını son derece ilkel buluyorum.
++
Gelelim, diğer notlara:
-Beşiktaş şampiyonluğu kaçırsaydı hedefteki ilk kişi Teknik Direktör Şenol Güneş olacaktı. Şampiyonluğu yakaladığına göre zafer tacı Şenol Güneş’e takılmalıdır. Siyasette iktidara gelmek neyse sporda şampiyon olmak da odur. Güneş liderliğindeki Beşiktaş iktidara uzanmıştır.
-Güneş’in başarısının sırrı takımda dostluk, kardeşlik havası yaratıp bunu sonuna kadar sürdürmeyi başarması, Gomez, Gökhan Töre, Quaresma gibi eski takımlarında ciddi sorunlar yaşayan futbolcuları bile verimli biçimde oynatabilmesidir.
-Beşiktaş’ın başarısı futbolumuzun sorunlarını göz ardı etmemizi engellemelidir. Spor kulüpleri başkanların tahakkümünden kurtulmalı, keyfi yönetimlere son verilmelidir. Unutmamak gerekir ki şampiyon Beşiktaş’ın 1 milyar 328 milyon lira borcu bulunmaktadır.
-Beşiktaş’ın şampiyonluğu televizyondaki futbol yorumcuları açısından da yeni bir muhasebe yapmanın gereğini ortaya koymaktadır. Ünlü bir futbol yorumcusu, “Beşiktaş bu yıl şampiyon olursa yağlı kazığa otururum” demişti. Yorumculuk fantastik sözler söylemek değil, sağlıklı öngörülerde bulunmak olmalıdır.
-Türk futbolunun kurtuluşu, Türk teknik direktörler ve altyapıdan yetişen Türk sporcularla olabilir ancak. Takımlarda birkaç yabancı futbolcuya izin verilmeli, ağırlığın Türk futbolcularda olması sağlanmalıdır.