“Bol kahkaha vaat eden şaka programı” diye tanıtımı yapıldığı için Show TV’de birkaç bölümünü izlediğim “Demet Akbağ ile Çok Aramızda” dehşete düşürdü beni.
Demet Akbağ liderliğinde “Şaka Çetesi” diye bir ekip var. Bu çete özel mizansenlerle ünlülere sözüm ona şakalar yapıyor.

Bir programda şarkıcı Işın Karaca’nın evine belediye yıkım ekibi olarak iş makinelerini de yanlarına alarak dayandılar. Karaca’ya evinin kaçak olduğunu, mahkemeden yıkım kararı alındığını belirttiler, “Bir saat içinde yıkacağız, eşyalarınızı kurtarın” dediler. Zavallı kadıncağızın rengi attı, tansiyonu yükseldi, adeta dili tutuldu, ayakta durmakta zorlanmaya başladı. Korku ve endişeden bayılacak noktaya geldiğinde Demet Akbağ ortaya çıkıp yapılanların şaka olduğunu söyledi.
Bizde ekran başında kahkahadan kırıldık doğrusu (!)
++
Ve aynı çetenin bir başka programı:
Şarkıcı Nüket Duru’nun içinde olduğu helikopter havalandıktan az sonra pilot, “Teknik arıza nedeniyle mecburi iniş yapacağız” diye uyardı yolcuları. Duru heyecandan tir tir titremeye başladı. Helikopter zar zor ıssız bir ormanlık bölgeye iniş yaptı. Orada da Duru’yu başka bir sürpriz bekliyordu. Bir kadın çığlık çığlığa kendisini kovalayan ayıdan kaçıyordu. Aslında helikopterin pilotu da, ayı postuna bürünmüş kişi de çetenin üyesiydi. Ve Nüket Duru’nun korkudan sesinin soluğunun kesildiği anda Demet Akbağ ortaya çıkıp “Şaka” diye bağırdı.
Tahmin edebileceğiz gibi biz yine ekran başında kahkahadan kırıldık (!)
++
İzlediğim bir diğer programda ise şaka kurbanı bu defa manken-oyuncu Özlem Yıldız’dı.
Yıldız’ın içinde bulunduğu tekne Yunan deniz polisi olduğunu belirten kişiler tarafından çevrildi. Yıldız ve arkadaşları Yunanistan’a doğru götürülürken Demet Akbağ’ın sesi duyuldu: Şaka yaptık.
++
Bir diğer programda yine ünlü bir sanatçının otomobili polis kılığındaki çete tarafından durduruldu ve arama sırasında bagajda makineli tüfek bulundu. Sanatçı tam karakola götürüleceği sırada Demet Akbağ gülerek arz-ı endam etti: “Korkma, şakaydı.”
++
“Bir Demet Tiyatro”da harikalar yaratan, Vizontele, Neredesin Firuze, O…Çocukları, Eyvah Eyvah gibi filmlerde gönülleri fetheden Demet Akbağ keşke bu “Şaka Çete”sinin içinde yer almasaydı.
Bence kariyerine ciddi zarar verdi.