Avrupa’daki doğumlarda kordon kanı saklanma oranı her 100 doğumda 2 oranında iken, yılda 1 milyon 300 bin doğumun gerçekleştiği Türkiye’de bu oran sadece 1000 doğumda 5 civarında.

“Uluslararası Kordon Kanı Farkındalık Ayı nedeniyle Yaşam Bankası FamiCord Group Yetkilisi Serdar Burku’yu aradım.
Burku, “Sadece doğum sırasında alınabilen, anemi ve kanser başta olmak üzere 80’den fazla kan hastalığının tedavisinde kullanılan kordon kanının hayat kurtardığının farkında olmalıyız” dedi
Bir kadının hayatındaki en eşsiz deneyimdir doğum. Bebeğini kucağına ilk aldığında tarifi mümkün olmayan bir mutluluk ve gurur yaşar anne. Savunmasız, minicik bir varlığın dünyaya getirilmesi elbette ki ebeveynlere büyük sorumluluk yükler.
Anne ve babalar için öncelikli hedef artık bebeklerinin en sağlıklı biçimde büyüyüp gelişmesini sağlamak olur.
Peki, çocuklarımızın sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi için üzerimize düşen her şeyi yapıyor muyuz? Sadece doğum sırasında alınabilen kordon kanının anemi ve kanser başta olmak üzere 80’den fazla kan hastalığının tedavisinde kullanıldığından haberdar mıyız?
Soru: Türk halkı olarak kordon kanının hayat kurtardığının farkında mıyız?
Burku: “Türkiye’de kordon kanının önemi konusunda bilinçlenme her geçen gün artsa da henüz yeterli seviyeye ulaşamadı. Avrupa bizden çok ileride
Kordon kanı hayati önem taşırken, 80 milyonluk nüfusa sahip Türkiye’de sadece 30 bin bebeğin kordon kanı saklanıyor. Avrupa’da gerçekleşen doğumlarda kordon kanı saklanma oranı yüzde 2 iken, bu oran yılda ortalama 1 milyon 300 bin doğum olan Türkiye’de sadece binde 5. Yani Avrupa bu konuda bizden dört kat ileride. Doğumlardaki artış ve kan hastalıkları görülme olasılığı değerlendirildiğinde, kordon kanı saklama oranının yükselmesi ve bilinçlenmenin artması çok önemli. Kordon kanının hayat kurtardığının farkında olmalıyız.”
Soru: Bu farkındalığı nasıl topluma yayacağız?
Burku: “Biz de Yaşam Bankası FamiCord Group olarak Türkiye’de kordon kanı konusundaki farkındalığı artırmak, saklama oranını yükseltmek için her ay İstanbul ve Ankara başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında etkinlik ve eğitimler düzenliyoruz. Bu eğitimlerle anne adayları ile eşlerini alanında uzman doktorlarla, doğum koçu, hamile ve yoga eğitmenleriyle buluşturuyoruz. Kök hücre tedavisi yapan doktorlar aracılığıyla da kordon kanının saklanmasının önemini ailelere anlatıyoruz. Bu doğrultuda geçen yılki eğitimlerimizle bin 500’ün üzerinde aileyi bilgilendirdik. Yılsonunda bu sayıyı en az ikiye katlamayı hedefliyoruz.”
Soru: Kordon kanı nasıl ve ne zaman alınıyor?
Burku: “Doğum sırasında bebeğin göbek bağı kesildikten sonra doktor tarafından alınan kordon kanı özel şartlar altında koruma altına alınıyor ve günümüzde 80’den fazla hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor.”