İnsanlar ev ve bahçelerinde köpek besliyor. İşlerinin yoğunluğu nedeniyle köpeklerinin gezdirilmesi, ihtiyaçlarının giderilmesini ise kendileri yapamıyorlar.

Bu nedenle yeni bir meslek doğmuş oldu. Köpek gezdirme işi.
Bu işi yapanlar iyi de da para kazanıyorlar. Yaptıkları iş bir ya da birden fazla kişinin köpeklerini belli saatlerde gezdirmek.
Bu işi yapan bir kişi Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvurarak bu işten dolayı vergi mükellefiyetinin olup olmadığını sordu, Maliye’de şu cevabı verdi:
‘’… Gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine bağlı olmadan, herhangi bir işyeri açmaksızın sadece köpekleri sokakta gezdirme faaliyetiniz dolayısıyla elde ettiğiniz gelir nedeniyle esnaf muaflığından yararlanmanız mümkün bulunmaktadır.
Ancak, her hangi bir internet sitesine üye olarak faaliyette bulunmanız veya tüketiciler ile hizmet sunanları buluşturan organizasyonlar vasıtasıyla doğrudan veya dolaylı olarak ve devamlılık arz edecek şekilde faaliyette bulunmanız halinde esnaf muaflığından faydalanamayacağınızdan durumunuza uygun olarak, gelir vergisi mükellefiyeti tesis edileceği veya Gelir Vergisi Kanununun ücret gelirinin vergilendirilmesine ilişkin hükümlere göre vergilendirileceğiniz tabiidir.’’ ( ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI’nın 26.02.2016 tarih ve 38418978-120[9-15/27]-8343 özelgesi.)

Ülkede vergi gelirleri halkın sırtına yüklenmiş. Yaptığınız her alışverişin içinde vergi alıyorlar. Akaryakıtta, doğal gazda, suda, iğneden ipliğe her şeyin içinde vergi var. Cebimizde çıkan her 1 liranın yarısından fazlasını vergi vermekteyiz.

Bu tür vergilere ‘‘harcama üzerinden alınan vergiler’’ deniyor. ‘‘
Olsa da harcasak, vergi de versek’’ diye kendi kendinize söylendiğinizi duyar gibiyim.
Köylü ürününü satamıyor, işçi, memur ve emekli açlık sınırı altında gelir elde ediyor, esnaf siftahsız dükkanını kapatıyor.

Sonuç olarak kazançtan alınan vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki payı yüzde 30’un altında.

Maliye kaydı olmayan milyon dolarcılara ‘’nereden buldun’’ diyemiyor. Üstüne üstlük ‘’nereden getirirsen getir vergisiz beyan et’’ diyor. Ama kimse tınmıyor.
Yani hükümet bir kanun çıkarmış ‘’Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması’’ ile ilgili.
Parasını ülke dışında gizleyene çıkarana diyor ki; ‘’paranı, dövizini, altınını, menkul kıymetini veya varsa Sermaye Piyasası Araçlarını ve hatta taşınmazlarını defterine kaydet, ben devlet olarak senden hiçbir vergi istemiyorum.’’

Bekliyor parasını ülkeye getiren yok, süre uzatılıyor yine gelen yok.
Maliye Bakanı 6736 sayılı Af Kanununun sonuçlarını açıklıyor. Kara paracılar ile ilgili olarak ‘’bir bilgi veremeyeceğini’’ söylüyor. Yani sonucu açıklamadan hicap duyuyor.

Gelmiyor işte.
Köpek gezdiren kendisi dilekçe vererek vergi vermek istiyor. Yurt dışına para kaçıran ise vergisiz de olsa parasını Türkiye’ye getirmekten kaçıyor.
İşte size Temel fıkrası gibi vergi gerçeği.

FACEBOOK YORUMLARI