Konut satışları adeta durma noktasına geldi. Sahibinden ve emlakçıdan ev satışlarında ciddi oranda bir düşüş gözlemleniyor.

Emlak satışlarındaki gerilemenin en büyük nedeninin dövizdeki aşırı yükselme olduğu belirtilirken, başarısız hain 15 Temmuz darbe girişiminin de ayrı bir etken olarak satışlarda düşüşe yol açtığı öne sürüldü.
Piyasalarda son günlerde yaşanan belirsizlikler ve referandum nedeniyle siyasi çekişmeler emlak ve inşaat sektöründe büyük gerilemelere yol açtı. Emlakçılar ev fiyatlarında son aylarda düşüşler yaşandığını belirtti. Dairelerin alıcı bulamadığını söyleyen emlakçılar, piyasadaki düşüşü hem mevsimin kış olmasına hem de ülkenin şu an içinde bulunduğu siyasi çekişmelere bağladılar.

Banka kredilerinin düşmesi ve vadelerin artırılması da konut satışlarındaki durgunluğu önleyemedi. Emlakçılar insanların şu günlerde ileriye dönük yatırım yapmaktan korktuğunu söylerken borçlanmak istemediklerine de dikkat çekti. Zaten yaşam güçlüğü çeken kişilerin ayrıca bankaların kara listelerinde olmaları da kredi kullanımının düşmesine bu nedenle de konut satışlarının durmasına yol açtığını belirten emlak danışmanları özetle şu görüşlere yer verdi: “Müteahhitler ellerinde olan paralarıyla yeni işlere girmiyorlar. Paralarını riske atmamak için bankalara mevduat hesaplarına yatırıyorlar.”

Konut satışlarının duraklamasıyla birlikte kira konusunda da sıkıntılar yaşandığını belirten emlakçılar, ev sahipleri son yaşanan mülteci kaynaklı terör olaylarından sonra evlerini kiraya vermekten çekiniyorlar. Ev sahiplerinin çoğu zaten evlerini yabancılara kiralamıyor bu da ayrıca emlak piyasasını sıkıntıya sokuyor dediler.