Konuşan Türkiye dedik, yıllar önce anca öyle konuşan bir Türkiye olduk ki, tutana aşk olsun. Derler ya dilin kemiği yoktur diye. Aynen o hale geldi Türkiye.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yurt dışına gidiyor ve ilk kez Can Dündar ile Erdem Gül hakkında Anayasa Mahkemesi tarafından verilen kararı yorumluyor; “Karara uymuyor, saygı duymuyorum” ne yazayım? Nasıl yorumlayayım bilemiyorum.
Devletin 1 numarası ve Yargının 1 numarası. Erdoğan. Cumhurbaşkanı devletin kurumlarını koruyacak, kararlarına saygı duyacak tartışmasız kural bu ama kişi Erdoğan olunca “tek adam” hevesi, anlayışı işte böyle ortaya çıkıyor.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu geçen gün TBMM’de bütçe görüşmelerinde CHP liderine kürsü dersi verircesine konuşmasını saatlerce izledim.
Ülke meseleleri çığ gibi dururken, ülke dünyadan soyutlanmış, akan kan, genç canlar çiğ gibi büyüyüp giderken, o hala, biz tek partiyiz, halk bu yetkiyi bize verdi diye şov yaptı. Tek parti olsan, halk sana o görevi tek verse ne yazar.
ŞAŞKIN ÖRDEK GİBİYDİNİZ UNUTMADIK
TBMM kürsüsünde böbürlenerek dinlediğim Ahmet Davutoğlu’na tebessüm ederek konuştu ben de tebessüm ederek izledim. Tek hedefi muhalefete hücum etmekti.
Ancak AK parti güdümünde diyebileceğim bir MHP’den nasıl muhalefet bekleyebiliriz?
Türkiye’yi adeta anlaşmışçasına, AK partinin kucağına atan bu muhalefet partisi aslında, ciddiye de alınmamalı.
Gelecek seçimlere bu muhalefetin liderleri ile gidildiğini düşünüyorum, inanın değişen bir şey olmaz.
Türkiye’nin hiç kendi dinamikleri yok mu? Türkiye’yi bir AK Parti ideolojisine soktular, bunu değiştirmek için bir oluşum dahi yok. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün partisine sahip çıkalım, tabela partisi olmasın diyelim ancak, bu zatlarla inanın bir adım gidemez.
CHP ve MHP Genel Başkanları kendilerini bitirmişler, hiç olmazsa, partilerine daha fazla zarar vermesinler diyorum ama nafile.
TÜRKİYE’YE KAN DEĞİŞİMİ VE VİZYON KOYAN PARTİ ŞART
Sokağa çıksan vatandaşın büyük kısmı AK partiden şikayet ediyor diyelim. Peki, bundan nasıl kurtulacaksın, sandık da yani demokratik sistem ile peki bu nasıl olacak.
Türkiye partisi olarak seçime giren HDP de artık o söylemlerinin çok dışında kalmadı mı?
ONUN İÇİN OTURAKLI BİR PARTİYE İHTİYAÇ VAR
Türkiye’de işte yaşananları hepimiz biliyoruz. Şu Silivri Cezaevi’ne sokulan insan manzaraları, tutuklamalar, hesap sormalar, tek adamlılık, hukukun ayaklar altına alınması, holdinglere el konması, yandaş medya vakası.
Bir de gerçekten ileri demokrasilerde olan çözümün Türkiye’de olması gerektiğini bunun için de vatandaşın tamamını kucaklayan yeni bir partiye ya da CHP ve MHP’de yeni liderlere ihtiyaç olduğunu görüyorum.