Sibel Can, Ebru Gündeş, Yıldız Tilbe, Candan Erçetin, Volkan Konak, Hadise gibi sanatçıların önümüzdeki günlerde verecekleri konserler terör eylemlerinde şehit düşen asker ve polislerimize saygı amacıyla iptal edilmiş.
Bence isabetli bir karar değil bu.
Konserlerin iptal edilmesi, tiyatroların perdelerini açmaması, sinema salonlarının geçici olarak kapanması, televizyonların yayınlarını ağırlaştırması, futbol takımlarının sahaya siyah formalarla çıkması, yani tüm ülkenin derin bir yas görüntüsü içine girmesi şehitlere saygı değil, teröristlerin ülkede oluşmasını istedikleri tabloya hizmettir.
Terörle mücadelede en önemli unsur halkın başını dik, moralini yüksek tutmasıdır. Bunun için de günlük yaşamı sanki hiçbir şey olmamış, her şey yolundaymış gibi devam ettirmek gerekir.
Şehitlere saygı, onların ailelerine sahip çıkmakla, onları ne bugün ne de yarın yalnız bırakmayıp şefkatle kucaklamakla olur.
++
Müzikle şehide saygı arasında bir bağ kurmak yanlıştır.
O bağ kurulursa şehit cenazelerinde ünlü Polonyalı besteci Frederic Chopin’in “Ölüm Marşı”nın neden çalındığını, şehitler için camilerden yayılan salaların, artlarından yakılan ağıtların ve okutulan mevlitlerin neden belli müzik makamlarıyla icra edildiğini izah etmek de güçleşir.
++
Elimde yetki olsa şu günlerde konserleri iptal etmek yerine tüm kentlerde büyük konserler verilmesini sağlar, her konsere bir şehidin adını verdirir, konserlerde elde edilen gelirin bir bölümünü Mehmetçik Vakfı ile Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’na ulaştırırdım.
Yine elimde yetki olsa başta Cem Yılmaz ve Ata Demirer olmak üzere ünlü komedyenlerin sık sık televizyonlara çıkıp gösteriler yapması için uğraşırdım.
++
Tekrarlamakta yarar var:
Terörle mücadele, başları dik, moralleri yüksek tutmaktan geçer.