ABD Kongresi’ndeki Ermeni lobisi,  ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’un “Ermeni soykırımı’nı uygun biçimde tanımasını” sağlamak amacıyla harekete geçti.

Ermenistan Dostluk Grubu eşbaşkanları, Temsilciler Meclisi üyelerine yaptıkları çağrıda “Ermeni soykırımının dürüstçe ve tam olarak anılması” için Donald Trump’a mektup gönderileceğini  ifade ettiler.

Ermeni lobi kuruluşu  Amerika Ermeni Ulusal Komitesi ‘ne (ANCA)  göre, Ermeni grubu eş başkanları demokrat Frank Pallone ve Jackie Speier ile cumhuriyetçiler David Trott ve David Valadao tarafından Temsilciler Meclisi üyelerine gönderdirilen mektupta “Ermeni soykırımı”nın gerçekleştiği konusunda “herhangi bir tartışma bulunmadığını” iddia ettiler.

Hazırlanan mektup için Temsilciler Meclisi üyelerinden imza toplayacak olan eş başkanları, çağrıda Donald Trump’un harekete geçmesi gereğini savunurken böyle bir adımın daha önce yürütme ve yasama tarafından yapılan açıklama ve girişimlerin bir “devamı olacağını” öne sürdüler.

Bu çerçevede çağrıda “Başkan Reagan’ın 1981 Ermeni soykırımını tanıması,  Eisenhower Yönetiminin 1951 yılında Uluslararası Adalet Divanı nezdinde girişimde bulunması ve Temsilciler Meclisi’nin 1984 yılında Ermeni soykırımını anması” gibi örnekler sıralandı.