Darbeci askerleri iade etmeyen, Ege’de alan genişletmeye, Kıbrıs’ta oldu-bitti yaratmaya çalışan Yunanistan’ı yola getirmenin yolu, Kardak kayalıkları önünde fotoğraf çektirmek ya da tehditkar konuşmalar yapmak değil, bu ülkeyi ekonomik olarak sıkıntıya sokmaktır.

Santorini, Rodos, Patmos, Simi, Kos, Hydra, Paros, Zakintos başta olmak üzere Yunan adalarında yaşayanlar turizm geliriyle ayakta durmaya çalışmaktadır. Söz konusu adaları ziyaret edenler arasında birinci sırayı ise Türk turistler almaktadır.
Yılda yaklaşık bir milyon Türk turistin Yunan adalarına gidip konakladığı ve milyonlarca Euro bıraktığı bilinmektedir. Yine yüzbinlerce Türk turist de gemi turları aracılığıyla Yunan adalarını günübirlik ziyaret etmekte ve milyonlarca Euro harcamaktadır.
Türk turistlerin elini ayağını çekmesiyle Yunan adalarında turizm adeta felç olacak, binlerce işletme iflasla karşı karşıya kalacaktır.

Türkiye ve Yunanistan, NATO’nun üyesidir.
Yani bu ülkelerden birine saldırı olduğunda diğerinin o saldırıyı püskürtmek için müttefikine yardım etmesi gerekmektedir.
Yunanistan, bırakın bir tehlike anında bize yardımda bulunmayı, her fırsatta altımızı oymak için elinden gelen çabayı göstermektedir.

Ortadoğu’da başımız zaten yeterince derttedir. Bu nedenle bir askeri cephe de Yunanistan’a karşı açmak akıllıca olmaz.
Şu aşamada yapılabilecek en doğru hareket, Yunanistan’ı ekonomik olarak cezalandırmaktır.
Bunun formülü de yukarıda izah ettiğim gibi Yunan adalarına Türk turistlerin gitmemesidir.