Ekran başına geçip maç seyretmek benim en büyük zevkim. Divana uzanacaksın, yanındaki sehpada atıştırmalıklar, içecekler ve sigara (artık içmiyorum) bulunacak. Zevkle maç seyredeceksin. Hele bir de güzel futbol varsa, keyfine keyif katar.
Geçen hafta sonu, Cumartesi günü, sabahtan başladım maç seyretmeye gece yarısı yeter artık deyip kapadım televizyonu. “Sabahleyin maç olur mu?” diye soracaksınız biliyorum. Asya Kupası maçı vardı kanalın birinde.
Efendim, biliyorsunuz Türkiye Süper Ligi” nde üç büyüklerin maçları yemek saatinde oynanır. Eğer iyi bir maç olacaksa yemeğimi önce yerim. Bu hafta Fenerbahçe ve Beşiktaş maçlarından önce, Galatasaray maçı oynanırken yedim yemeğimi.
Şimdi gelelim esas konumuza, Komedi ekranına. Bu üç büyüklerin maçları tam tiyatroluk. Futbolcular, teknik direktörler,hakemler, yöneticiler, röportaj yapan muhabir ve maçı anlatan spikerler. Harika oyuncular. Tiyatro ödüllerine rahatlıkla aday olurlar, hatta kazanırlar da.
Mac başlayınca kahkaha tufanı başlıyor bende. İlk önce maç başlamadan önce muhabirlerin en son skeçlerini anlatayım. Beşiktaş maçı öncesi muhabir futbolcuya,”Şampiyonluk yarışındaki rakipleriniz maçlarını kazandı. Arada ki puan farkı açıldı. Çok önemli ve zor bir maça çıkıyorsunuz. Maç hakkındaki görüşünü alalım” diye soru soruyor. Buyur kardeşim ver cevabı. Gülümsüyorum.
Muhabir arkadaş aynı soruyu Teknik Direktöre de sorunca, ben kahkahayı patlatıyorum. Spikerler (Üç büyüklerin maçını iki spiker anlatıyor) maçı anlatıyorlar. Pardon maçı değil statikleri sıralamaya başlıyorlar. Bir yığın istatistik. ne işimize yarayacak? Anlamak mümkün değil. Spikerler öyle abartarak maç anlatıyorlar ki gülmekten kırılırsınız. İşte birkaç örnek;
“Hasan, süper vurdu harika vurdu, ama çerçeveyi bulamadı.” Hah hah hah.
“Recep savunmanın arkasına harika bir pas attı, top çok hızlı” Hah hah hah.
“Fenerbahçe çok iyi pas yapıyor, hatalı pas Ali kaptı” Hah hah hah.
“Müthiş vurdu, kaleci tuttu. Harika bir kafa vuruşu, kalecinin üstüne gitti.” Hah hah hah.
Gelelim Teknik Direktörlere. Pandomima sanatını güzel sergiliyorlar. Eller kollar hep çalışıyor. Bir yandan oyunculara, bir yandan 4. ncü hakeme bağırıyorlar. Her şeye itiraz ediyorlar. Pantomimlerini gülerek seyrediyorum. Hele maç sonundaki açıklamalar tam komedi. Yendikleri zaman maçı ciddi ciddi değerlendiriyorlar. Yenildiler ise kabahati hakeme, zemine, havaya bağlıyorlar.
Yöneticilerde bir alem. Onlar genellik maç sonrası konuşuyorlar. Yendikleri zaman ley lay lom. Yenildikleri zaman Federasyona, hakeme, MHK” ya,zemine, havaya, suya veryansın ediyorlar.Gelde gülme.
Hakemlere gelince. Onlarda bir alem. Birkaç örnek vereyim. Futbolcu rakibine dirsek vuruyor. Hakem çarpıştınız diyor. Arkasından bir hakaret duyuyor, dönüp en yakındakini atıyor.Ceza sahası için de 2-3 metre önünde futbolcu eliyle oynuyor,hakem göğsüne çarptı diyor. Daha bir çok örnek verebilirim, Hakemlerin ve futbolcuların komiklerini ileride yazacağım.