Askerliğimi “jandarma er” olarak yaptım. Yani, TSK’nın değerli komutanlarına terörle mücadele konusunda akıl verecek durumda değilim.
Ancak gene de gözle görülen çarpıcı bazı yanlışlıklar var gibi geliyor bana.
Kayseri’de bulunan 1. Komando Tugayı ile Bolu’daki 2. Komando Tugayı ordunun en tecrübeli, savaş gücü en üstün birlikleri.
Söz konusu birliklere neden Güneydoğu’dan ilk şehit haberleri gelmeye başlandığında görev verilmedi de şehit sayısının 50’yi aşması beklendi?
Bilmiyorum, herhalde makul bir nedeni vardır.
**
Bir “jandarma er” olarak anlamakta güçlük çektiğim bir diğer konu da şu:
PKK’nın yollara mayın döşediği ve askeri araçlar geçerken bunları uzaktan kumanda ile patlattığı biliniyor. Böyle pek çok eylem yaptı.
Bu eylemlere karşı zayiatın en aza indirilmesi için yapılması gereken asgari şey, zırhlı araçlarla asker naklederken 10-12 kişinin aynı araçlara bindirilmemesi değil midir?
Askerler zırhlı araçlarla birer-ikişer taşınsa aynı anda 8 askeri şehit vermezdik herhalde.
**
Ve yine “jandarma er” olarak şu soru da aklıma takılıyor:
Kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde kurulan karakollar sık sık saldırıya uğruyor ve buralarda çok sayıda şehit veriyoruz.
Stratejik açıdan önem taşımayan karakolları kapatmak, buraları teröristlerin açık hedefi olarak bırakmaktan daha doğru bir yaklaşım olmaz mı?
**
Terörle mücadelenin psikolojik boyutu da çok önemli.
TSK’nın bu alanda da daha aktif olmasını beklerim doğrusu.
Vurulan hedefler, etkisiz hale getirilen teröristler konusunda kamuoyuna daha fazla bilgi, görüntü ve haber yansıtılamaz mı?
**
TSK’nın değerli komutanlarının, kamuoyunda sık sık dile getirilen şu soruya tatmin edici yanıt vermesi de “jandarma er” olarak naçizane dileğimdir:
“Askerlerin görev yerleri belirlenirken objektif kriterlere uyuluyor mu, yoksa belli kişi ve kesimlerin çocuklarına iltimas mı yapılıyor?”