KÖLN -Almanya’nın Köln kentinde yabancı kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı Chorweiler semtindeki 1200 dairede iki binden fazla kişi yaşıyor. Devlete ait bu binalar sadece yükseklikleri ile değil bakımsızlıkları ile de meşhur. Ancak son günlerde bina sakinlerini binaları özel bir şirketin satın aldığı haberi bir hayli heyecanlandırdı.
Belediyeye ait GAG emlak şirketi, iflasın eşiğindeki 1200 dairelik gökdelenlerin idaresini bir Euro’luk sembolik bir bedel karşılığında devralıyor. Ancak, bu kadarla kalmıyor devir teslim için imzalar atılmadan önce, alacaklıların yaklaşık 50 milyon Euro tutarındaki taleplerini karşılaması gerekiyor. Şirketin, belediye adına gökdelenleri tadilattan geçirtip çevre düzenlemesini yapması şartlar arasında. Metrekare başına 5 Euro olan kiraların da çok cüzi düzeyde artması planlanıyor.
Chorweiler’deki gökdelenlerde yaşayanların pek çok sorunu var. Bu binalarda yaşayanlara göre temizlik ve rutubet bu sorunların başında geliyor. 1973 yılından beri bu binalarda yaşayan Hasan Yurtman, bu sorunların başında temizlik ve rutubet sorununun geldiğini belirtti.