Köln polisi, PKK yandaşlarına stadyum verilmesini engelledi
Köln polisi, PKK yandaşlarına stadyum verilmesini engelledi

Almanya’nın Köln kentinde, 3 Eylül 2016 tarihinde yapılması planlanan “24. Kürt Kültür Festivali” için PKK yandaşlarına stadyum verilmesini Köln polisi engelledi.

Köln polisi, festivalin yapılacağı Rheinenergie Stadyumunun bağlı olduğu Kölner Sportstätten GmbH’dan stadyumun kullanılması için sözleşme imzalamamasını istedi.

Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM) tarafından organize edilen etkinlik için Köln polisi güvenlik kaygıları nedeniyle bu şekilde hareket edildiğini açıkladı.

Köln Emniyet Müdürü Jürgen Mathies yaptığı yazılı açıklamada, şu anda Türkiye’de devam eden siyasi gerginlik nedeniyle Almanya’daki Türkler ve Kürtlerin hassas olduklarını ve bunun kendilerinde kaygı yarattığını bildirdi.

Polis, festivalin yapılacağı stadyumda Almanya’da yasaklı olan PKK’nın plaket, bayraklar ve örgüt yöneticilerinin video mesajlarıyla propagandasının yapılabileceğini de belirtti. Festivalin düzenlenmesi durumunda milliyetçi Türkler ile festivale gelenler arasında gerginlik ve çatışmalar yaşanması ihtimaline de dikkat çekildi. Köln Emniyet Müdürü Mathies, Kölner Sportstätten GmbH ile 17 Ağustos’ta görüştüklerini ve stadyumun PKK yandaşlarına verilmeyeceğini açıkladı.