Çocuklarını kolejlere kaydettiren veliler şu günlerde dertli mi dertli.

Kolej yönetimleri her velinin eline uzun bir kitap listesi uzatıyor, “En kısa zamanda bu kitaplardan edinin, çocuğunuz derslerden geri kalmasın” diyor.
Veliler koşa koşa gittikleri kitapçılarda büyük şok yaşıyor. Kolejlerin birinci sınıfları için verilen kitap listelerinin bedeli bile 500 liradan başlıyor, bin liraya kadar yükseliyor çünkü.

++

Fahiş kolej kitap fiyatları korsan kitap piyasasını harekete geçirmiş. Olgunlar Sokak’taki kitapçılara korsan matbaalarda basılan koliler dolusu kitap geliyor her gün. Ve bunlar gelir gelmez adeta kapışılıyor. Orijinali 500 lira olan kitapların korsanını 100-120 lira arasında almak mümkün.

++

Görevlerini dürüst biçimde yapan kolej yöneticilerini tenzih ederim ama kimi yöneticilerin yayınevleri ile işbirliği yaptıklarına ilişkin şu iddialar seslendiriliyor:
-Yabancı dilde okul kitabı basan yayınevlerinin temsilcileri yaz aylarında kolejlerin yöneticileriyle temasa geçiyor ve onlara “Okulunuzda bizim yayınevinin kitaplarının okutulmasını sağlarsanız elde edeceğimiz gelirin yüzde 30’unu size transfer ederiz” diyorlar.
-Bu cazip teklif karşısında direnen yöneticiler oluyor elbette. Ama çoğu kabul ediyor. Ve milyonlarca liranın döndüğü büyük bir pazar kuruluyor. Söz konusu pazar yayınevlerini, okul yöneticilerini, korsan kitap basıcı ve satıcılarını ihya ederken velilerin mağdur olmasına neden oluyor.

++

Peki, bu göz göre göre yapılan soygun nasıl önlenebilir?
Aslında yapılacak şey son derece basit:
Milli Eğitim Bakanlığı, devlet okullarında okuyan milyonlarca öğrenciye ders kitaplarını bedelsiz dağıtıyor.
Aynı uygulamanın kolejler için de geçerli olması gerekir.
Yani kolejlerde okutulacak kitaplar yöneticilerin keyfine göre belirlenmemeli, Milli Eğitim Bakanlığının dikte ettiği ve bedelsiz dağıttığı kitaplar olmalı.

++

Bu yıl kolej velileri adamakıllı soyuldu.
Hiç olmazsa önümüzdeki yılki soygun önlenmeli!