Sivas’ta bir köy okulu, öğretmenlerin hayırseverlere yazdıkları mektuplar sayesinde toplanan paralarla okulu kolej gibi yaptılar.

Merkeze 15 kilometre uzaklıkta bulunan Beypınarı İlk ve Ortaokulunda görev yapan 13 öğretmen, okulun bakımsız durumundan rahatsız oldu ve okul müdürü Numan Kantar öncülüğünde “Beypınar’a bir kolej” adlı proje başlattı. Proje kapsamında kentteki hayırseverlere yazdıkları mektuplarda, okulun durumunu ve eksiklerini anlatan öğretmenler, destek istedi.

Öğretmenler, topladıkları ayni ve nakdi yardımlarla 95 öğrenci kapasiteli okulu daha eğlenceli, ferah ve cazip hale getirerek pırıl pırıl bir eğitim yuvasına dönüştürdü.
Tatillerinden feragat ederek okulun onarım aşamasında işçilerle birlikte çalışan öğretmenler, hem parke taşı taşıdı, hem boya yaptı. Öğretmenlerin 6 aylık çalışması sonunda bakımsız okul, fiziki şartları iyileştirilip öğrencilerin severek geldiği bir eğitim yuvası haline dönüştürüldü.

Okul Müdürü Numan Kantar, AA muhabirine, 2 yıldır okulda görev yaptığı okulun bakımsız olduğunu ve durumu görünce moralinin bozulduğunu anlattı.

Kantar, okulda göreve yapan diğer öğretmenlerin genç olmasından faydalanıp “Beypınar’da bir kolej” adlı proje başlattıklarını dile getirerek, proje kapsamında ilk olarak okulun fiziksel yapısını değiştirmeye karar verdiklerini belirtti.

Hayırseverlere okulun eksiklerini anlatan mektuplar yazdıklarını vurgulayan Kaynak, olumlu dönüşler aldıklarını ve hayırseverlerin kendilerini hiç yalnız bırakmadığını ifade etti.
Okulun ilk durumuna değinen Kantar, şöyle konuştu:

“Okul çok soğuktu ısınmıyordu. Zemin eskiydi, iç karartıcı bir görüntüsü vardı. Tuvaletler eskiydi, kapıları kırıktı. Mektupların sonucunda toplanan paralarla okula laminant parke, mermer döşendi, yalıtım yapıldı, güvenlik kamerası, akıllı tahta takıldı. Merdivenlerin korkulukları değişti, merdivenler yenilendi. Pencereleri değişti, okul boyandı. Öğrencilerimiz serbest kıyafetle geliyordu, bu da kimi öğrenciler için sıkıntı oluşturuyordu. Biz de öğrencilerin tek tip kıyafetle okula gelmesi için İstanbul’dan kıyafet getirdik. Yani bir kolejde ne varsa ve bir köy okulunda ne olması gerekiyorsa hepsini gerçekleştirdik. Okula girdiğiniz zaman sıcaklık hissetmek gerekir. Biz de bu çalışmamızla öğrencilerimize kaliteli ve sıcak bir ortam sunmaya çalıştık.”

– “Gece gündüz çalıştık”

Ekip olarak 13 öğretmen ve 2 hizmetliyle başarılı bir çalışma dönemi geçirdiklerini anlatan Kantar, “Öğretmenlerimiz işin her aşamasında işçi gibi çalıştı. Yeri geldi traktörden mermer indirdi okula taşıdı, yeri geldi boya yaptı, yeri geldi tahta çaktı, yeri geldi temizlik de yaptı. Her aşamada ve her adımda öğretmenlerimiz vardı. Gece gündüz çalıştık diyebiliriz. Onlar tatillerinden feragat ederek öğrencilerimizin daha iyi ortamda eğitim alması için çalıştı.” ifadesini kullandı.

Kantar, bu iyileştirmeden sonra öğrencilerin okula ilgisinin daha çok arttığını belirterek,

“Öğrencilerimiz okuldan gitmek istemiyor. Okulumuz köyde ama köy okulu gibi değil. Burası bir kolej gibi. Kolejlerde olan imkanları burada da sunmaya çalışıyoruz. Bu durum öğrencilerimizin başarı durumunu da etkileyeceğini düşünüyoruz. Öğrenci sayımızı da artıracağız. Amacımız daha iyi eğitim.”

dedi.

Matematik öğretmeni Neşe İzci de projenin müdür ve müdür yardımcılarının girişimiyle başladığını dile getirerek, “Biz de öğretmenler olarak destek olmaya çalıştık. Okula yapılanların hepsi ortak fikir alışverişinde bulunarak yapıldı. Hayırseverlere yadım yapmaları için mektup yazdık, onlara ulaştık. El birliğiyle her şey halloldu.” diye konuştu.

Öğrencilerin artık okulla daha hevesle geldiğini anlatan İzci, kolej görünümüne kavuşan okulda güzel işler başarmak istediklerini vurguladı.

Okulda eğitim gören 6. sınıf öğrencisi Fikret Ziroğlu da öğretmenleri sayesinde çok güzel bir okula kavuştuklarını dile getirerek, okullarının koleje benzediğini ve koşarak okula geldiklerini söyledi.

2. sınıf öğrencisi Kezban Yangın ise “Okulumuz eskiydi, kapılar kırıktı, okula gelmek istemiyorduk. Öğretmenlerimiz okulu bizim için güzelleştirdi. Çok hevesle geliyorum. Öğretmenlerimi çok seviyorum, bize böyle okul yaptıkları için teşekkür ederim.” ifadesini kullandı.

-AA-