HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine yapılan insanlık dışı saldırı bana geçmişte cenazelere yapılan iki korkunç saygısızlığı hatırlattı.

Türkiye’nin en büyük işadamlarından Vehbi Koç 25 Şubat 1996’da vefat etti, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.
24 Ekim 1996’da basına yansıyan bir haber tüm toplumu şoke etti. Vehbi Koç’un mezarı açılmış ve cenazesi alınıp götürülmüştü.
Cenazenin çalınma nedeni, Koç ailesinden fidye koparmaktı.
Ancak aile fidye taleplerini reddetti.
Cenazeyi çalan biri otel sahibi beş hırsız aylar sonra İnterstar Televizyonu’nu arayıp “25 milyar lira karşılığında cenazeyi kendilerine teslim edebileceklerini” söylediler.
Televizyon yetkilileri, “Cenazeyi görmeden parayı vermeyiz” deyip hırsızlarla Cerrahpaşa Adli Tıp Kurumu’nun önünde buluşmak için randevulaştılar ve durumu hemen polise bildirdiler.
Parayı alma umuduyla randevu yerine gelen hırsızlar polis tarafından yakalandı.
Hırsızlar, ifadelerinde, cenazeyi mezarından çıkardıktan sonra iki yüz metre ötede bir mezarın içine sakladıklarını söylediler.
Denilen yerde yapılan aramada Koç’un cenazesine ulaşıldı.
Tarih 9 Ocak 1997’yi gösteriyordu.
++
Ve, gelelim, İmran Öktem’in cenazesindeki olaylara…
İmran Öktem, Yargıtay Başkanı’ydı.
1967’de adli yıl açılış konuşmasında irtica tehlikesine dikkat çekti, “Türkiye’de İslam devleti ve hilafet rejimi kurmak, Türk milletini dini esaslara dayanan bir hukuk düzenine sokmak isteyen ve bunun için gizli ve açık çalışan bir avuç mistik meczup ruh hastası ve dini kazanç metaı haline getirmiş kimseler, saf ve cahil yurttaşın varlığını, imanını geçim vasıtası yapmış olan bezirgânlar daima hüsrana uğrayacaklardır” dedi.
Öktem, konuşmasında, ünlü filozof Voltaire’in “Tanrı’yı da insan yaratmıştır” sözünü de alıntıladı.
Bu konuşmanın ardından Öktem bazı çevrelerin yoğun tepkisiyle karşılaştı.
O tepkiler, 1 Mayıs 1969’da ölen Öktem’in 3 Mayıs’ta Ankara Maltepe Camii’ndeki cenaze töreninde en üst noktaya ulaştı.
Bir grup, “Allahsızların cenaze namazı kılınmaz” diyerek cami ve çevresinde gösteri yaptı. Bu arada cami imamı da cenaze namazını kıldırmayı reddetti. Namazı cemaat içinden bir kişi kıldırdı.
Törene katılan CHP Genel Başkanı İsmet İnönü de göstericilerin hedefi oldu. İnönü’ye yönelik saldırıyı orada bulunan bir tuğgeneral silahını çekip, “Gelen olursa vururum” diyerek zorlukla önledi.

FACEBOOK YORUMLARI