Pazartesi gecesi iki müthiş maç seyrettim. İlki Fenerbahçe-Bursaspor futbol karşılaşması diğeri ise Maccabi Tel-Aviv ile Fenerbahçe Ülker arasındaki çeyrek final maçı.
Fenerbahçe-Bursaspor maçında her şey vardı. Fenerbahçe önde baskı kurmak, Bursa ise kazandığı toplarla hızla çıkmak taktiği ile oynadı. Maç çok tempolu ve mücadele halinde geçti. Her iki takımda kazanabilirdi, Kaleci Harun’un bir hatası Bursa’ya, Beşiktaş’a ve Galatasaray’a pahalıya mal oldu.
Maçta her şey vardı dedik. Pas, şut, köşe, aut, mücadele, iteleme, kakalama, çekme, çekiştirme, şut ve gol vardı. Hakemler yoktu. Sportmenlik yine yoktu.
Gecenin bir diğer lig karşılaşması Mersin ile Akşehir arasındaydı. Bu maçta da futbol ve sportmenlik yoktu. İki takım da bir puana razıydı.
*** *** ***
Gelelim esas maça Maccabi-Fenerbahçe karşılaşmasına. Maç boyunca müthiş savunma izledik iki takımdan da. Maccabi İstanbul’da oynanan iki maçta yapamadığı savunmayı yaptı. Fenerbahçe harika bir takım oyunu ortaya koydu.
Sarı lacivertlilerin ortaya koyduğu takım oyunu şahaneydi. Takımın sayı opsiyonu yüksek oyuncusu Bjelica faul problemine girdiği için oyunda fazla yer almadı ama arkadaşları onu aratmadı. Obradoviç ne kadar iyi bir koç olduğunu bir kez daha gösterdi. Koç’ un takımı Türkiye’ye, basketbol sevdalılarına ve Fenerbahçelilere harika bir gece yaşattı.
Obradoviç 12 oyuncusundan 11 ne süre verdi maçta. Ama en önemlisi 1995 doğumlu Kenan Sipahi’ye en kritik yerde oyuna sürmesiydi. Kenan ise Koç’unun güvenini boşa çıkarmadı. Son bir dakika içinde Maccabili 21 sayı atan Pargo’ya göz açtırmadı. Kritik bir top çaldı. Bana göre de maçın yıldızı oldu.
Bravo Fenerbahçe, bravo Ülker, bravo Obradoviç, bravo basketbolcular. Alkışlarımız size.