E-ticaret yazılımı sektöründe 10 yılı aşkın süredir hizmet veren ve alanında lider konumda olan IdeaSoft, e-ticaret alanında faaliyet gösteren KOBİ’lerin 2015 performanslarını değerlendirdi.

2015’te Türkiye’de e-ticarette gelinen noktayı ortaya koyan araştırmaya göre, KOBİ’lerin 2015 yılında önceki yıla oranla İnternet üzerinden satışları yüzde 60 büyüyerek 500 milyon TL seviyesini aştı. KOBİ’lerin e-ticaret ile aldıkları sipariş sayısı ise yüzde 45 artarak 2 milyonu geçti.
E-ticaret yazılımları alanında Türkiye’de lider konumda bulunan IdeaSoft, e-ticaret yapan KOBİ’lerin 2015 yılında gerçekleştirdikleri faaliyetlerden elde edilen verileri analiz etti. IdeaSoft’un hizmet verdiği 5300’ün üzerinde KOBİ üzerinde yapılan araştırmada, 2015 yılında Türkiye’de e-ticaret pazarının hızlı büyümesinin devam ettiğini ortaya koydu. Araştırma sonucunda Türkiye’de 2015 yılında KOBİ’lerin İnternet üzerinden satışlarını bir önceki seneye göre yüzde 60 oranında artırarak, toplamda 500 milyon TL’yi aşan bir seviyeye ulaştıkları belirlendi. E-ticarete her geçen gün daha çok alışan Türkiye’de 2015 yılında KOBİ’lerin e-ticaret alanında müşteri sayısı, mevcut müşteriler ve potansiyel müşteri adayları ile birlikte 3 milyon kişiyi geçti.
-KOBİ’LERİN E-TİCARET SİPARİŞLERİ YÜZDE 45 ORANINDA ARTARAK 2 MİLYONU AŞTI-
IdeaSoft’un yaptığı detaylı analizlerde dikkat çeken bir diğer veri ise sipariş adetlerindeki artış oldu. Satışlarla doğru orantılı olarak, e-ticaretle uğraşan KOBİ’lere verilen sipariş adedi yüzde 45 oranında artarak 2 milyonu aştı. Türkiye geneline bakıldığında tüm siparişlerin yüzde 42,9’u Marmara Bölgesi’nden gelirken, onu yüzde 16,1 ile İç Anadolu ve yüzde 13,2 ile Ege Bölgesi takip etti. Günlük ortalama 45 binden fazla ürünün satıldığının belirlendiği araştırmada e-ticaret sektöründe ayda 400 binden fazla yeni ürünün de satışa sunulduğu tespit edildi.
-MOBİL SİPARİŞLER YÜZDE 420 ARTTI VE GENEL SEPET ORTALAMASI 245 TL OLDU-
Akıllı telefonların yaygınlaşması ve mobil e-ticaret uygulamalarının öneminin artması, verilen siparişlerde mobil cihazların daha sık kullanılır olmasını da sağladı. Araştırmada, 2015 yılında mobil cihazlardan gelen sipariş sayısının yüzde 420 arttığı ortaya çıktı. E-ticarete olan ilgi doğal olarak KOBİ’lerin sahip olduğu e-ticaret sitelerinin ziyaretçi sayılarını da olumlu yönde etkiledi. KOBİ’lerin e-ticaret sitelerinin ziyaretçi sayısı 2015’te yüzde 35 oranında artarken, mobilde bu artış yüzde 125 oranında gerçekleşti.
IdeaSoft, 2015’in değerlendirildiği araştırmada sepet ortalamasını da analiz etti. 45 farklı sektörden 53 binden fazla KOBİ’nin e-ticaret sitesi incelendiğinde, 2015 yılında sepet ortalamasının 245 TL olduğu ortaya çıktı. Bu da geçtiğimiz seneye oranla yüzde 10’luk bir artış anlamına geliyor. Türkiye’de İnternet’ten alışveriş yapanların taksit alışkanlıklarına bakıldığında ise 100 TL altındaki siparişlerin yüzde 24’ünde taksit tercihi yapılırken, 100 TL’nin üzerindeki siparişlerde taksit tercih oranının yüzde 55 olduğu bilgisi elde edildi.
-E-TİCARETTE KREDİ KARTINDAN VAZGEÇMİYORUZ-
Müşterilen ödeme tercihi seçeneklerini de analiz eden IdeaSoft, Türkiye’de kullanıcıların e-ticarette büyük oranda kredi kartını tercih ettiği sonucunu elde etti. Yapılan analizde yüzde 71,5 oranla kredi kartlı ödeme açık ara ilk sırada yer alırken, yüzde 11,3 oranla kapıda ödemenin ikinci, yüzde 11,1 oranla havale ve EFT’nin ise en çok tercih edilen üçüncü ödeme yöntemi olduğu belirlendi. Kredi kartı kullanım tercihlerine bakıldığında ise ilk sırada yüzde 23,8 ile Bonus yer alırken, onu yüzde 20 ile World Card ve yüzde 15,2 ile Maximum’un takip ettiği görüldü.
-HEDEF 1 MİLYAR TL-
IdeaSoft Genel Müdürü Seyhun Özkara, “Türkiye, e-ticarete her geçen gün daha da ısınıyor. IdeaSoft’un da desteğiyle tüketicilerin, profesyonel altyapılara sahip e-ticaret sitelerine güvenlerinin artması ve KOBİ’lerin e-ticareti yeni ve önemli bir gelir kaynağı olarak görmesiyle Türkiye’de e-ticaret sektörünün büyümesi 2016’da da devam edecek. 2015’te KOBİ’ler e-ticaret üzerinden 500 milyon TL’yi aşan bir satış yaptı, 2016 yılında hedefimiz bunu 1 milyar TL’ye ulaştırmak. Bu hedefe ulaşmak için KOBİ’lerimize e-ticaret alanında gereken tüm desteği sunmaya devam edeceğiz. 2015’te 6300’den fazla kişiye ücretsiz e-ticaret eğitimi verdik. Müşteri memnuniyet oranımız %92’ye ulaştı. IdeaSoft olarak 2016 boyunca da sunacağımız eğitimler ve seminerlerle satış ve dijital pazarlama alanında KOBİ’lerimizi bilgilendirmeye ağırlık vereceğiz.” dedi. (ANKA)