Sandıktan çıkan sonuç bir koalisyon hükümetini zorunlu kılıyor. Önümüzdeki günlerde Ak Parti ile MHP’nin bu konuda anlaşması kuvvetle muhtemeldir.
Ancak tarihteki örneklere bakıldığında Türkiye’de koalisyonların uzun ömürlü olmadığı görülüyor.
İlk koalisyon hükümetini, 27 Mayıs askeri darbesinin ardından 1961’de CHP lideri İsmet İnönü AP ile kurmuştu. Bu hükümet kısa sürdü, İnönü 1962’de bu defa AP’yi dışarıda bırakarak YTP ve CKMP ile yeni bir koalisyon denemesine girişti. Söz konusu hükümet de çabuk yıkıldı, 1963’de İnönü bağımsız milletvekilleriyle yeni bir hükümet daha oluşturdu. 1965’de yapılan genel seçimde AP tek başına iktidara gelmeyi başardı.
1973 yılında yapılan genel seçim yine koalisyonu işaret etti, CHP lideri Bülent Ecevit MSP ile hükümet kurdu. Ortaklar anlaşamayınca bu hükümet dağıldı ve 1975’de AP Genel Başkanı Süleyman Demirel öncülüğünde AP-MSP-MHP ve CGP’nin yer aldığı bir hükümet göreve başladı.
1977 seçiminde sandıktan yine tek parti iktidarı çıkmadı, bu yüzden Demirel başkanlığında AP-MSP ve MHP’den oluşan koalisyon kuruldu. Aynı yıl dağılan koalisyondan sonra CHP lideri Bülent Ecevit azınlık hükümeti kurduysa da güvenoyu alamadı. AP lideri Demirel MSP ve MHP’yle bir koalisyon hükümeti daha oluşturdu. Son derece uyumsuz ve başarısız olan bu koalisyon 12 Eylül 1980’de askeri darbe yapılmasıyla noktalandı.
1993’de Tansu Çiller liderliğinde kurulan DYP-SHP koalisyonu da fazla sürmedi. 1995’de Çiller bu defa CHP ile koalisyona gitti. 1996’da ANAP lideri Mesut Yılmaz öncülüğünde ANAP-DYP koalisyonu kurulduysa da ömrü çok kısa oldu. Yine 1996’da MSP lideri Necmettin Erbakan başkanlığında RP-DYP hükümeti iş başı yaptı. 1997’de Mesut Yılmaz’ın kurduğu ANAP-DSP-DTP hükümeti de hayal kırıklığı yarattı.
1999 seçiminden sonra DSP lideri Bülent Ecevit’in kurduğu DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti, Cumhuriyet tarihinin en uzun ömürlü koalisyon hükümeti olup yaklaşık 3 yıl sürmesine karşın ekonomik krizin tavan yaptığı, onlarca bankanın battığı bir dönem olarak tarihe yazıldı ve 2002 seçiminde üç partinin de baraj altında kalmasıyla bitti.
++
Türkiye’de bir koalisyon kültürü yoktur. Bu nedenle, yanılmayı çok isterim ama önümüzdeki günlerde kurulacak koalisyon hükümeti hiçbir atılım ve reform yapamaz, günlük acil işleri görmekle yetinir ve büyük ihtimalle kavgayla sonuçlanır.