Gazetelerde intihar haberlerinin yer almadığı gün neredeyse yok.
Daha birkaç gün önce sinema oyuncusu Harika Avcı bir otel odasında kendini tabancayla vurarak yaraladı. Kandıra’da ise 17 yaşında bir genç, sevgilisini boğduktan sonra yaşamına son verdi.
Bu haberleri, Türkiye İstatistik Kurumu’nun bir yılda 3 bin 200 kişinin intihar yoluyla öldüğünü açıklaması ve Türkiye Psikiyatri Derneği’nin yayınladığı raporda, “Ülkemizde son 20 yılda 40 bin kişi intihar etti” bilgisini vermesiyle yan yana koyduğumuzda çok ciddi bir toplumsal sorunla karşı karşıya olduğumuz gerçeği ortaya çıkıyor.
Önümüzdeki günlerde kurulması muhtemel koalisyon hükümetinin yapması gereken acil işlerden biri de intiharlarla mücadele etmesidir.
++
Peki, bu mücadele nasıl olacak?
Benim önerilerim şöyle:
-İntiharların birinci nedeni ruhsal sorunlar olduğu için insanlar periyodik olarak ruh sağlığı muayenesinden geçirilmelidir.
-Erkeklerin  intihar nedenleri arasında işsizlik ve ekonomik sıkıntılar ön sıralarda yer almaktadır. Yeni hükümetin istihdamı artırıcı önlemler alması bu nedenle hayati önem taşımaktadır.
-Yıllardır köyden kente göç yaşanıyor, geniş aileler parçalanıyor, aile içi dayanışma azalıyor. Bu durum ekonomik sıkıntıdaki insanı derin bir bunalıma sürüklüyor. Bunun çaresi köyden kente göçün azaltılması ve aile bağlarının güçlendirici önlemler alınmasıdır.
-Özellikle erkek intiharlarının 75 yaş üzerinde ciddi artış göstermesi, yaşlıların bakım ve rehabilitasyonunda hata ve yetersizlikler olduğunu düşündürmektedir. Yaşlılara yönelik sağlık kuruluşları ile huzurevlerinin sayısı artırılmalıdır.
-Genç kızlar, ağırlıklı olarak aşk kırgınlıkları ile aile baskısı yüzünden intihara yönelmektedir. Bu nedenle özellikle kırsal kesimdeki ailelerin kız evlatları konusunda eğitilmeleri, bilinçlendirilmeleri gerekmektedir.
-İntiharların bir bölümü  ruhsatlı ya da ruhsatsız silahlar kullanmak suretiyle gerçekleştiği için silah ruhsatı alınması zorlaştırılmalı, ruhsatsız silah kullanmanın cezası ise artırılmalıdır.
-Televizyonlarda gösterilen film ve dizilerde intihar eden kahramanlara yer verilmemeli, bu konuda  sigara yasağı gibi bir yasak   uygulanmalıdır. İntihar haberleri ise televizyonlarda ve gazetelerde büyütülmeden ve ayrıntı vermeden yayınlanmalıdır.