Turkey's Central Bank headquarters is seen in Ankara January 24, 2014. Turkey received a vote of confidence in its underlying economic health on Thursday, with foreign investors lapping up a $2.5 billion eurobond issue even as a corruption scandal swirled and the central bank intervened to prop up the lira. The graft investigation, one of the biggest threats to Prime Minister Tayyip Erdogan's 11-year rule, has shaken Turkey in recent weeks, helping send the lira into a tailspin and heightening uncertainty ahead of elections this year. REUTERS/Umit Bektas (TURKEY - Tags: POLITICS BUSINESS ELECTIONS)

, tek parti iktidarını bitiren seçimlerin ardından, dolar ve euro için uyguladığı faizleri yarımşar puan indirince, lira ve borsadaki sert düşüşler durdu. Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, “Seçimden koalisyon çıkması ’nı rahatlattı” yorumunu yaptı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Yakın dönemde gözlenen küresel ve yerel gelişmeler nedeniyle bankaların Merkez Bankası’ndan alabilecekleri bir hafta vadeli döviz depo faiz oranlarının 9 Haziran 2015 tarihinden itibaren doları için yüzde 4.0’den yüzde 3.5’e, euro için yüzde 2.0’den yüzde 1.5’e indirilmesine karar verilmiştir” denildi.
Açıklamanın ardından dolar 2.8080 liradan 2. 7616 liraya, euro da 3.1162 liradan 2.0826 liraya kadar geriledi. Liradaki gerilemenin ardından, güne yüzde 8.15 düşerek başlayan borsadaki düşüş de yüzde 5.66’ya geriledi ve Borsa İstanbul Endeksi 77 bin 288 puana toparlandı.
’nın sorularını yanıtlayan Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, “Yerli yatırımcının normal tepkisini görüyoruz. Piyasalar 22 Temmuz’dan bu yana iki senaryo satın alıyordu” dedi ve şu değerlendirmeyi yaptı:
“Biri Ak Parti’nin tek başına iktidar olması, başkanlık senaryoları ve anayasa değişikliğiydi; diğeri ise koalisyon. Bunlardan birisi gerçekleşti. Piyasalar normal tepkisini veriyor. Yerli endişelenmezse her şey normale döner. Önümüzde 45 günlük bir süre var bu süre içerisinde bir koalisyon hükümeti kurulur. Hükümet kurulana kadar bu tablo devam eder. Piyasalar bir süre siyaseti fiyatlandıracak. Seçimden koalisyon çıkması da Merkez Bankası’nı rahatlattı, üzerinde artık baskıcı bir durum olmayacak.”

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...