Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, sıcakların etkili olduğu bu dönemde klima kullanımının arttığını, klimalı ortamın mutlaka havalandırılması gerektiğini söyledi.

PROF. DR. YESIM TASOVA, SUREKLI KLIMALI ORTAMDA KALINMAMASINI ISTEDI. FOTO: YUSUF BASTUG / ADANA, (DHA)
PROF. DR. YESIM TASOVA, SUREKLI KLIMALI ORTAMDA KALINMAMASINI ISTEDI.
FOTO: YUSUF BASTUG / ADANA, (DHA)

Hava sıcaklığının yüksek seviyelere çıktığı Çukurova Bölgesi’nde vatandaşları dikkatli olmaya çağıran Prof. Dr. Yeşim Taşova, bakımsız ve temizliği yapılmayan klimaların enfeksiyonlara yol açabileceğini anlattı. Sıcaklara karşı serinlemek isteyenlerin klimalı ortamlarda çok zaman geçirdiğini aktaran Prof.Dr. Taşova, “Dışarıda hava sıcaklığı neredeyse 40 dereceye ulaşırken klimalı ortamlarda sıcaklık seviyesi 18-20 derece oluyor. Bu ortamdan dışarıya çıkan kişiler bir risk oluşuyor” dedi.

‘SÜREKLİ KLİMALI ORTAMDA KALMAYIN’

Ani ısı değişimlerinin insan sağlığına etki yaptığını vurgulayan Prof.Dr. Taşova, şunları kaydetti:

“Çok serin bir ortamdan aniden sıcak bir ortama geçilmesi bir sorun. Çünkü ısı değişimi vücudun bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlara yol açıyor. Bu durum enfeksiyon hastalıklarına neden olabiliyor. Artık neredeyse her yerde, arabada klima var. Klima solunum sisteminde kuruluğa yol açıyor. Bu durum solunum sisteminin savunmasını bozuyor. Klima kullanırken dikkatli olunmalı, çok uç sıcaklıklarda klima çalıştırılmamalı. Hep klimalı ortamda kalınmamalı. Dışarıya çıkıp taze hava solunmalı, ev, araba veya işyerlerinin camı klimalar çalışsa biye açılıp ortam belirli süre havalandırılmalı.”