Yavru vatan olarak Türkler arasında adından bahsettiren Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti (KKTC) aslında bugün için sadece Rumlar ile barışta değil, adaya yerleşen Türk nüfus ile de sorunları var. Rahmetli Bülent Ecevit’in 1974 Barış Harekatından, adada yaşayan Türkler özgürlüğe yönelik çıkarması belki o yıllarda sevinç ve mutluluk yarattı.

Ancak geçen 42 yılda, yerini yavru vatan Türkler ile adaya yerleşen Türkiye Türkleri arasında tamamen düşmanlığa yol açmış.Sevgili Kıbrıslı dostum Mustafa Ali, Kıbrıs’ta bir taksi şöförü ancak Ziraat Fakültesi mezunu bir kişi. Hergün de toplumun içerisinde yaşayan Kıbrıs’ın yerlisi bir yavru vatanlı. Daha önce KKTC ile Türkiye ilişkilerini masaya yatırmıştı. Mustafa Ali’nin bana anlattıkları tamamen günlük yaşamın gerçeği. Ona göre bu konular medyada da anlatılmıyor. Mustafa Ali de yerli adalı olduğu için çocukluğunun Rumlarla geçtiği için kendisini Rumlara daha yakın hissettiğini gözlemledim. Ancak açıklamaları objektif olması benim için önemliydi.
YAVRU VATAN TÜRKLERİ TÜRKİYE TÜRKLERİNİ İSTEMİYOR
Mustafa Ali ile yaptığım söyleşi de yavru vatanın yerli halkı ile Türkiye’den Barış Harekatından sonra göçeden Türkler arasında süper bir ayrımcılık var. KKTC’ye Türkiye’den en fazla göç Hatay ve Gaziantep çivarından gelmiş. Tabiki, ne yaşandıysa, yaşanmış ise de iki Türk bugün yol ayırımına gelmişler ve birbirlerinden nerdeyse nefret ediyorlar. Yani yavru vatan, Mustafa Ali’ye göre için için yanıyor. Rumlar ile süren barış müzakeleri bir sorun teşkil ederken, bir başka sorun ise yavru vatan Türkleri ile Türkiye’den göç eden Türkleri arasında odaklaşıyor. KKTC artık Türkiye’den gelen göçe kapılarını kapamış. İçeride bulunan Türkleri de herhangi bir suç işlediği zaman sınırdışı etmek için fırsat arıyor. Eskiden KKTC’den çok rahat oturma, çalışma ve sürekli müsade alan Türkiye Türklerini artık, maksatlı olarak bekletilirken, AB vatandaşlarına öncelik tanındığını söylüyor.
KARAKOLA DÜŞEN TÜRKİYE TÜRK’Ü YANDI
Mustafa Ali, KKTC’de herhangi bir suçtan içeriye düşen bir Türk ile yavru vatan Türk’ü arasında çok farklı uygulamaların yapıldığını yerli adalı Türk’ünün herhangi bir zülme ya da işkenceye maruz kalmaz iken, Türkiye Türk’ünün hem işkenceye hem de sonra sınırdışı edildiğini belirtti. Ne gibi suçlar derseniz, işte bir evin bahçesindeki ağaçtan bir mandalina ya da limon koparmanızdan, trafikte işlediğiniz bir suça kadar sizin bu haraketlere maruz kalmanız mümkün ve araba dolu dayaktan sonra sınırdışı de sizi bekliyor.
TÜRKİYE VERİYOR YAVRU VATAN TÜRKLERİ YAN GELİYOR YATIYOR
Türkiye KKTC’ye açmış elini veriyo rda, veriyor diyor sevgili Mustafa Ali, Türkiye’den KKTC’ye verilen ekonomik destek ile yavru vatandaki Türkler daha çok yerli halkın, keyif sürdüğünü kaydederek, bir kere yerli halkın tembelleştiğini. Asgari ücretin Türkiye’nin çok üstünde 1.700 TL düzeyinde olduğunu, ,işssiz olanların 1.000 TL aylık  maaş aldığını. KKTC’de eskiden insanların haftalık maaş aldıkları için bu hesaplamaya göre aylık maaşlarının 4 +1 olduğunu bununda Anavatandaki insanlara karşı çifte standart olarak gördüğünü söyledi. Anavatanda çalışanların, yavru vatandakileri bakmasına rağmen KKTC’nin yerli halkının, bugün adada hem Türk askeri varlığını hem de Türkleri istemez noktasında olduğunu kaydetti. Yavru vatandaki Türklerin, bugün ruh halinin 1974 Barış Harekatınında yaşananlarda uzak, daha çok Rum’a yakınlık duyan bir ruh haline dönüştüğünü kaydeden Mustafa Ali, ’’Türkler Anayasa güvenliğimiz için geldiler. Sonra yerleştiler. Bugün gitmek istemiyorlar. Türkiye’nin anlaşmaz tutumu sayesinde, KKTC bugün izole ve refah düzeyi çok kötü bir durumda yaşıyorlar. Dünyanın en değerli paraları arasında olan paramızı TL’ye çevirerek bizi fakirleştidiler. Bizi hep ikinci sınıf insan gibi görüyorlar. Bir bayrak verdiler görüntü olarak tam bir Kızılay bayrağını andırıyor. Türkiye bizi zülüm uygulayan bir Rum’dan kurtardı ama bugün kendiside aynı zülmü yapıyor. İşte Yavru vatan Türk’ü sevgili dostum Mustafa Ali, KKTC’deki Türklerin durumunu  analiz ediyor. İnşallah bir gün ben KKTC’ye giderim de bu farklılığı kendi ağzımdan yazarım. 42 yıl önce yavru vatan diye binlerce şehidini veren Türk evladının, kemiklerini sızlatmayacak bir KKTC özlemi ile adaya en kısa zamanda gerçek huzurun gelmesini diliyorum.