ANTALYA’nın Kumluca İlçesi’nde yaralı halde bulunan kızıl şahin, 4 günlük tedavisinin ardından doğaya bırakıldı.

Kumluca’da yaralı halde bulunan kızıl şahin tedavisi için Kumluca Belediyesi’ne getirildi. Burada şahine ilk müdahaleyi yapan veteriner hekim Sinan Ulusoy, hayvanın sağ kanat ön kısmı ve göğüs bölgesinde çarpmaya bağlı doku zedelenmesi olduğunu, bundan dolayı da uçamadığını belirledi.

Belediyeye ait Sarnıç Tepesi Hayvanat Bahçesi’nde 4 gün süreyle antibiyotik tedavisi ve vitamin takviyesi yapılarak beslenen kızıl şahinin hasar gören kanadını açabildiği ve doğada kendi yaşamını idame edecek sağlığa kavuştuğu tespit edildi. Kumluca Belediyesi veterineri Sinan Ulusoy, şahinin tedaviye olumlu cevap verdiğini belirterek, şöyle dedi:

“Kızıl şahin bize getirildiğinde sağ kanadı ve göğüs bölgesinde hafif yaralanma vardı. Buna bağlı olarak da uçma yetisini kısmen kaybetmişti. Şahini tedaviye aldık, gerekli antibiyotik, vitamin takviyesi ve doğal yollardan beslenmesini sağladık. 4 günlük tedavi ve takibimiz sonunda yaralarının iyileştiğini ve doğada kendi yaşamını sürdürebilecek vaziyete geldiğini gördük ve doğal yaşamına bıraktık.”