Bursa’da yeni sezonu ‘105 Kadından 105’nci Konser’ ile açan Nilüfer Belediyesi Kadın Korosu, şarkılarını 68 üyesi uçak kazasında yaşamını yitiren Kızıl Ordu Korosu anısına söyledi.

Nilüfer Kadın Korosu,  2017- 2018 sezon açılışını Ataevler Basın Kültür Sarayı Uğur Mumcu Sahnesi’nde gerçekleştirdiği konserle yaptı. Gala gecesine, Kızıl Ordu Korosu anısına seslendirilen Rusça ve diğer dillerdeki yabancı şarkılar damgasını vurdu.

Konserin ilk bölümünde Yeşilçam film müziklerine yer veren koro ‘Hababam Sınıfı’, ‘Buruk Acı’, ‘Senede Bir Gün’, ‘Mavi Boncuk’ gibi unutulmayan filmlerden şarkılar seslendirdi. Şef Dr. Aysel Gürel yönetimindeki koro konserin ikinci bölümünde ise, geçen ay  uçak kazasında 68 üyesi yaşamını yitiren Kızıl Ordu Korosu’nu andı. Barkovizyon aracılığıyla Kızıl Ordu Korosu’nun geçmiş konserlerinden görüntüler aktarıldı, Nilüfer Kadın Korosu daha sonra sevilen halk ezgisi ‘Katyusha’yı Rusça olarak seslendirdi. Alkışlar bu kez, daha önce Bursa’da da konser vermiş olan Kızıl Ordu Korosu içindi.

Şef Dr. Aysel Gürel, “Bu gece sahnede Kızıl Ordu Korosu’nu anıyoruz. Müzik evrenseldir. Bütün müzisyenlere saygımız sonsuz. Onlar bunu hak ediyorlardı” dedi.

KAĞITÇIBAŞI’NDAN ŞİİR

Bursalı tanınmış işadamı ve BTSO’nun efsane genel sekreteri Ergun Kağıtçıbaşı’nın Nilüfer Kadın Korosu’nun faaliyetlerine ilişkin yazdığı şiiri seslendiren Şef Dr. Aysel Gürel, teşekkür ederek anı plaketi verdi. –