Bursa’nın Karacabey İlçesi’nde, Marmara Denizi kıyısında 1973 yılında kurulan 150 haneli Boğazköy’de oturanlara ait 800 tapu, Kıyı Kanunu hükümlerine göre iptal edildi

Edip TEKİN/BURSA – Kıyı kenar çizgisi düzenlemesi nedeniyle mağdur olduklarını  belirten köylüler, “İptal kararıyla 600 dönüm arazi Hazine’ye geçti. İptallerin devam edeceği söyleniyor. Bize ‘dava açın’ diyorlar. Nasıl açalım. Paramız yok” diye konuştular.

Karacabey’e bağlı Boğazköy’e 1973 yılında göç eden Cevdet Bilgin, Kazım Dursun, Mustafa Aydın ve Ali Kaya köyden hisseli yer aldı. İlk başta 6 hane olan köy zamanla göç alarak 150 haneye çıktı. Boğazköy’e yerleşenler, köydeki satılık parselleri alarak burada tarım yapmaya başladı. Nüfusun artmasının ardından köyde 1977- 1979 yılları arasında imar çalışmaları yapıldı. Çalışmanın ardından eski tapular yenilenirken, köy sakinlerinin tapulu arazisi olan ve zamanla ormanlık ve sulak alana dönüşen yerlerin bir kısmı köylülerden alınarak hazineye aktarıldı. Bu duruma itiraz etmeyen köylüler yeni tapularını aldı. Ancak 2004 yılında köyde yeniden yapılan kadastro çalışmaları sonucu köylülerin tapulu arazilerinden bir kısmı daha sulak alan olduğu için Hazine’ye devredildi. Köylülerin itirazı üzerine Hazine aldığı toprakları yeniden köylülere verdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2012 yılında, denize yakın olduğu gerekçesiyle Boğazköy’e ‘Kıyı şeridi’ çekilmesine karar verdi. Bunun üzerine bakanlık tarafından köye heyet gönderildi. Yapılan inceleme sonucunda kıyı kenar çizgisinde 800 parsel tapulu arazisi bulunan köylülere, 2014 yılında Maliye Bakanlığı tarafından Karacabey 2’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ‘3621 sayılı kıyı kanunu gereğince tapu iptali ve tescil davası’ açıldı. (DHA)