Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle açıldı. Açılış kurdelesini “Tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum” diyerek kesen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akdeniz’de yaşanan göçmen faciasına ve duyarsızlıklara değinerek, “Çevrenizde bir ateş varsa oradan sıçrayan kıvılcım eninde sonunda gelir sizi bulur” dedi. 12’nci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF’15) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle açıldı. Açılış kurdelesini “Tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum” diyerek kesen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akdeniz’de yaşanan göçmen faciasına ve duyarsızlıklara değinerek, “Çevrenizde bir ateş varsa oradan sıçrayan kıvılcım eninde sonunda gelir sizi bulur” dedi.
İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda konuşan Erdoğan, şunları söyledi:
“Ülkemizde bulunan Suriyeli ve Iraklı kardeşlerimizin sayısı 2 milyon civarındadır. Suriye’deki çatışmaların başladığı günden beri ülkemize sığınan kardeşlerimiz için yaptığımız harcama 5,6 milyar doları buldu. Buna karşılık Avrupa ülkelerinde bulunan toplam sığınmacı sayısı 250 bin. Kendilerine sığınmak üzere gelen mültecilerin gemilerinin Akdeniz’de batmasına ve içindekilerin boğularak hayatını kaybetmesine kayıtsız kalıyorlar. Hatta sorunun çözümü olarak botların limanları terk etmeden batırılmasını, imha edilmesini teklif eden ülkeler bile var. Bugün Akdeniz, umut yolcularının, kundaktaki bebeklerin, kadınların mezarı oldu. Akdeniz’in acımasız dalgaları savaştan, kıtlıktan, çatışmadan kaçan binlerce çocuğun hayatını yuttu. Biz açık kapı politikası izlerken ne yazık ki onlar sınır kapılarını da gönül kapılarını da sıkı sıkıya kapatmış durumdalar. Bu şekilde ne kendi ülkenizin ne de dünyanın güvenliğini sağlayamazsınız. Eğer çevrenizde bir ateş varsa oradan sıçrayan bir kıvılcım eninde sonunda gelir sizi bulur. Çözüm bu yangına sırtınızı dönmek değil, el birliğiyle bu yangını söndürmenin yollarını aramaktır. Hiçbir siyaset, diplomasi, çıkar milyonlarca insanın acısından ölümünden daha önemli olamaz.”
Askeri araç ve gereç üretiminde hem ülkeyi savunmayı hem de diğer ülkelere savunma sanayi alanında destek vermeyi amaçladıklarını kaydeden Erdoğan, “Ülkenizi, insanınızı savunmak, bunun için her türlü tedbiri almak hem hakkımızdır hem yöneticiler olarak görevimizdir. Bu imkanların başka toplumların haklarının gaspı için kullanılması bizim asla kabul etmeyeceğimiz bir davranıştır. Dünyada saldırganlar oldukça savunma için daima hazır olmak bir mecburiyettir. Biz savunma sanayiimizi sadece kendimiz için değil, aynı zaman dostlarımız için de destekliyor, güçlendiriyoruz. Sadece ürün satmanın peşinde değiliz. Biz uzun vadeli ortaklıklar kurmayı, ortak projeler geliştirmeyi de hedefliyoruz” dedi.
Askeri kurumların geçmişlerinin eski dönemlere uzandığını kaydederek geçmişte askeri amaçlı araç-gereç üretimi konusunda önemli örnekler olduğunu belirttiği konuşmasında Erdoğan, “2’nci Dünya Savaşı’nın ardından çabaların yerini dışarıdan hazır ürün alımına bıraktığını üzüntüyle müşahede ediyoruz. Uçak fabrikaları, tersaneler ve diğer tesislerin kapısına kilit vurularak ihtiyaçlar NATO çatısı altında dışarıdan temin edilmeye başlandı. Kıbrıs çıkarması ve uzun yıllar boyunca sürdürmek zorunda kaldığımız terörle mücadele dönemi kendi savunma sanayimizi kurmamızın gerekli olduğunu bize çok açık şekilde gösterdi” diye konuştu.