Kanal D’de hafta içi her gün öğleden sonra ekrana gelen “Kısmetse Olur” isimli bir program var. 8 gelin ve 8 damat adayını evlilik için yarıştıran bir program bu.

Adaylar karşı cinsten beğendikleri kişileri “kırmızı oda”ya davet ediyor, orada onun hakkındaki duygularını, düşüncelerini açıklıyor. Kimi zaman aralarında flört başlıyor. Bazen müzik eşliğinde baş başa yemek yeniyor. Başlangıçta çok iyi anlaşan çiftler daha sonra kavga edebiliyor, kendilerine yeni partner arayışına girebiliyor.

Günün 12 saatini yarışma evlerinde geçiren gençler akşamları kendi evlerine gidiyor.

Yarışma evlerine yerleştirilmiş kameralar da var. Yarışmacılar buradan birbirlerini izleyebiliyor.
++
Hafta sonlarında izleyici oylarıyla her iki taraftan da birinciler seçiliyor ve onlara para ödülü veriliyor. Yine her hafta elenenler ile onların yerine programa katılanlar oluyor.

Gelin adayları için hanım hanımcık olmak, sessiz sedasız durmak, erkek adaylar için efendi efendi bir köşede oturmak hiç de makbul bir şey değil. İlk önce böyleleri eleniyor. Ne kadar kavga ederse izleyiciler o kadar rağbet ediyor o yarışmacıya.

Her hafta para ödülü verilmesi dışında yarışmanın sonunda evlenecek çifte ev, yurt dışında balayı ve takı seti vaat edilmesi yarışmacılar arasında müthiş bir rekabet yaratıyor. İncir çekirdeğini doldurmayan konularda birbirlerine giriyor, tabakları, bardakları havada uçuşturuyorlar.

Ekrana sadece yarışmacılar değil bazen onların anne ve babaları hatta teyzeleri de geliyor. Geçenlerde izlediğim bir bölümde gelin adaylarından birinin annesi damat adaylarını karşısına almış onları kelimelerle adeta kurşuna diziyordu.
++
Gelin adayları Hollywood yıldızları kadar güzel, damat adayları aslan gibi delikanlılar. Ama konuşmalarına, hareketlerine bakınca derin bir hayal kırıklığı kaplıyor içinizi, “Bu gençler nasıl bu kadar sorunlu, eğitimsiz ve idealsiz olabiliyor” diye düşünüyorsunuz ister istemez.

Tarık Buğra’nın “Gençliğim Eyvah” isimli ünlü bir romanı vardır.

Ne zaman “Kısmetse Olur”u izlesem bu roman adı geliyor aklıma ve ekrandaki sorunlu, eğitimsiz, idealsiz gençler arasında bir evlilik yaşanmamasını diliyor, belli belirsiz mırıldanıyorum:

“Kısmetse olmasın!”