İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu, gebelikte uygulanan şeker testinin hastaları zehirlediğini söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay’a 15 gün meslekten men cezası verdi.
Bu ceza, toplumda popülaritesi giderek yükselen Karatay’a duyulan mesleki kıskançlığın bir sonucu mudur, yoksu haklı gerekçeleri var mıdır?Karatay’ın katıldığı bazı televizyon programlarını ben de izledim.
Özetle şu görüşleri dile getiriyor:
– Şeker zehirdir. Günde beş gramdan fazla alınan şeker vücutta zehirleyici etki yapar.
– Ekmeğin hiçbir çeşidini yememek gerekir.
– Ekmek yemek beyin hücrelerine zarar verir.
– Ekmek yerine ceviz, fındık, fıstık yenilmelidir.
– Sakatat yenilmemesi şeklindeki doktor önerilerini anlamak mümkün değildir.
– Herkesin haftada hiç olmazsa iki kez sakatat yenmesi şarttır.
– Her gün et yemenin de sakıncası yoktur.
– Kolesterolden korkmamalıdır. Hücreleri canlı tutan, vücudumuzu sağlıklı yapan şey
kolesteroldür.
– Güneş ışınlarının kanserojen etki yapması söz konusu değildir.
++
Bu iddialı görüşlerin çoğu bugüne kadar bildiklerimizi tekzip eder nitelikte. Zaten katıldığı televizyon programlarında “Ezber bozan profesör” diye takdim ediliyor.
Peki, doğrusu nedir? Karatay’ın her söylediğine itibar edilebilir mi?
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu ile Dr. Murat Kınıkoğlu çeşitli yazılarında ve söyleşilerinde Karatay diyetiyle ilgili çekincelerini anlatmış, bu diyeti harfiyen uygulayan kişilerin sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceklerini vurgulamışlardı.
Güvendiğim bir doktor dostum da Karatay’ın görüşleriyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
“Canan Hanım güler yüzlü, sıcakkanlı bir insan. Yazdıklarına, söylediklerine yüzde yüz inanıyor. Samimiyetinden hiç kuşkum yok. Ama yazıp söylediği bazı şeyler var ki eğer bunlar doğruysa tıp diye bir bilim yok demektir. Şeker ve beyaz un tüketmenin zararlı olduğuna ilişkin yüzlerce araştırma var. Bunda Canan Hanım’la hemfikiriz. Ne var ki temel bir gıda olan ekmeği, özellikle de kepekli ya da tam buğday ekmeğini zararlı ilan etmek, bunun yerine ceviz ve fındık önermek benim aklımın sınırlarını zorluyor doğrusu. Aynı şekilde sakatatı faydalı kabul etmesini anlayamıyorum. Güneş ışınlarının, hele de öğle saatlerindeki güneş ışınlarının kanserojen etkisi olmadığını söylemesi de hiçbir bilimsel esasa dayanmıyor. “
++
“Ezber bozmak” iyidir ama bozulan ezber insanları sağlığından ediyorsa oturup biraz düşünmek gerekir.