Atatürk Üniversitesi İnsani Değerler Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ve İletişim Fakültesi tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Değerler Kısa Film Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Yarışmada, birincilik ödülü ‘Vefa’ isimli filmle Ege Üniversitesine gitti.

KISA FILM YARISMASI KOORDINATORU ASLI YURDAGUL, 200'E YAKIN FILM ARASINDAN DERECE ALAN FILMLERI SECTIKLERINI BILDIRDI. (FOTO: DHA- ERZURUM)
KISA FILM YARISMASI KOORDINATORU ASLI YURDAGUL, 200’E YAKIN FILM ARASINDAN DERECE ALAN FILMLERI SECTIKLERINI BILDIRDI. (FOTO: DHA- ERZURUM)

Türkiye genelindeki üniversite öğrencilerinin katılımına açık olarak düzenlenen yarışma, Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi A Salonu’nda yapılan ödül töreniyle sonuçlandı. Yarışma koordinatörü Aslı Yurdagül, ödül töreninde yaptığı konuşmada, gündelik hayat içinde, bakış açılarını belirleyen ve inancı yansıtan değerleri sinematografik bir anlatımla iletmek için böylesi bir yarışma düzenlediklerini belirtti. Yarışmaya ülke genelinden 200’e yakın başvuru olduğuna işaret eden Yurdagül: “Amacımız, toplumsal değerlere ilişkin karşılaşılması güç konuları yaşamın ayrıntısına yönelik yaklaşımları sinemacıların gözünden göstermek. Bu filmlerdeki temaların değerlerimize uygun olması ve bunu amatör bir ruh ile çekilmiş olması bizim için önemliydi” diye konuştu.

İnsani Değerler Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cengiz Gündoğdu, insanın fıtratını, mizaç özelliklerini, ruhunu, kalbini, vicdanını, nefsini bilip tanımadan onu eğitmenin mümkün olmadığını belirttti. Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Takkac ise şunları söyledi:

“Eski medeniyetlerde insani değerler hep ön planda olmuştur. Büyük düşünürler, zamanın devlet yönetim sisteminin nasıl olması gerektiği hususunda kafa yoran bilim adamları veya filozoflar ‘ya filozoflar kral olmalı ya da krallar filozof olmalı’ demişlerdir. Bu şekliyle ülke kralından vatandaşına, yöneticisine, esnafına, çiftçisine, kısacası herkesin üzerine bir insani değerler serpintisi düşecek ve sistem kurulabilecek. Tabi bunun birinci en iyi zamanı eskidendi. İkinci en iyi zamanı ise şimdi. O yüzden biz, ikinci en iyi zamanı kaçırmadan var olan ve dünyaya örnek olacak insani değerlerimizi, örnek göstermeliyiz.”

Törende konuşmaların ardından dereceye giren kısa filmlerin sahiplerine ödülleri verildi. Yarışmada, ‘Vefa’ isimli kısa filmi ile Ege Üniversitesi öğrencisi Bayram Vardar birincilik elde ederken, ‘En Küçük Sevgi’ adlı kısa filmiyle Akdeniz Üniversitesiöğrencisi Doğancan Aktaş ikinci, ‘İyi Bayramlar’ isimli kısa filmiyle Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Sefacan Aydoğdu üçüncü oldu.