Gaziantep Anka Hastanesi Diyetisyeni Merve Boztoprak, kış aylarının gelmesi ile birlikte soğuk algınlığı ve grip ile başa çıkmaya çalışan bağışıklık sisteminin su ile güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kışın da yazın tüketilen miktarda su tüketmenin son derece önemli olduğunu vurgulayan Anka Hastanesi Diyetisyeni Merve Boztoprak, “Havaların soğuması ile beraber vücutta terleme ile dışarı atılan su miktarında azalma olması, kişilerin su içme ihtiyacının da azalmasına neden oluyor. Oysa tam tersine kış aylarında içeceğimiz su, vücutta oluşan toksinlerin atılmasını sağlayarak vücudumuzun soğuk havalarda, gribal enfeksiyonlar ve zararlı virüslerden korunmasını sağlıyor” dedi.

Sağlıklı bir yaşam için su içmenin ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Merve Boztoprak, şu bilgileri verdi:

“Sıcak havaların sona ermesiyle azalmaya başlayan su tüketimi, gün içerisinde su içmeyi unutmaya ve buna bağlı olarak metabolizmanın yavaşlamasına da neden oluyor. Elzem ihtiyaçlarımızdan biri olan su, yeterli miktarda tüketildiğinde vücut fonksiyonlarımızın düzenli çalışmasını, toksinlerin vücudumuzdan atılmasını sağlamakta ve enfeksiyonlardan korunmamıza yardım etmektedir.

Berrak, düzgün, sağlıklı bir cilde sahip olabilmek, dinç ve diri hissedebilmek, bağırsak hareketlerinin düzenliliğini sağlayabilmek, yorgunluğu gidermek ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için yeterli miktarda su içmeye özen göstermelisiniz.”

Güne 1 bardak su ile başlayıp gün içerisinde 8-10 bardak su tüketmemiz gerektiğini söyleyen Boztoprak, tüketimi kolaylaştırmak için suya tarçın, limon, karanfil ya da meyve parçacıkları eklenebileceğini dile getirdi.

Sıvı tüketimini arttırmak ve mevsimsel hastalıklardan korunmak için bitki çaylarının da iyi bir seçenek olacağını vurgulayan Boztoprak, “Evdeyseniz kendinize küçük notlar hazırlayıp, su içmeniz gerektiğini hatırlatabilirsiniz. Suyu her zaman görebileceğiniz bir yerde bulundurmalısınız. Eğer oturarak çalışıyorsanız masanızın üzerinde mutlaka su olmalıdır. Gün içerisinde fiziksel aktivitenizi arttırmanız su tüketmenizi kolaylaştıracaktır” diye konuştu. (DHA)