İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik dağıtımını üstlenen Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (BEDAŞ) elektrikte tüketici alışkanlıklarını gösteren çalışmasına göre, yeni yıl ve bayram gibi özel günlerde tüketim rekoru bir gün önceden ‘hazırlık’ sırasında kırılıyor.

Mart 2013’te yapılan ihale ile özel sektöre geçen ve bugün Cengiz ve Kolin Şirketler Grubu’nun çatısı altında faaliyet gösteren BEDAŞ, 2013’ten sonra yılbaşı ve bayram gibi özel dönemlerde İstanbul Avrupa Yakası’nın elektrik tüketim rakamlarını masaya yatırdı.

Tüketicilerin alışkanlarını doğru analiz etmek, kaliteli ve kesintisiz hizmet için yatırımlarına devam eden BEDAŞ’ın çalışması asıl enerji tüketiminin hazırlık dönemlerinde yaşandığını rakamlarla ortaya koydu. Buna göre yılbaşı haftalarında elektrik tüketim rekoru 31 Aralık gecesi değil, ondan bir gün önce 30 Aralık’ta yaşanıyor. Yılbaşı gecesinin bir gün öncesinde yapılan hazırlıklar, elektrikli ev aletleri kullanımının yoğun olması tüketime artış olarak yansıyor.

YENİ YILA HAZIRLIKTA ENERJİ TÜKETİMİNDE YÜZDE 6-7 ARTIŞ YAŞANIYOR

26 Aralık 2015-1 Ocak 2016 tarihlerindeki elektrik tüketimi incelendiğinde en yüksek tüketim o hafta içinde 86 milyon 617 bin kilowatt saat ile 30 Aralık Çarşamba günü gerçekleşti. Yapılan tüketim yılbaşı gecesine göre yüzde 7.9, 29 Aralık tarihine göre ise yüzde 4.1 arttı.

KIŞ AYLARINDA İSE TÜKETİM YÜZDE 26 ARTIYOR

Kış aylarında ilkbahara kıyasla yüzde 26’lık yük artışı yaşandığına dikkat çeken BEDAŞ Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu, “Hava koşulları nedeniyle yaşanabilecek arızalara karşı ekiplerimiz aralıksız görev yapıyor. Kış şartlarına karşı aldığımız önlemlerin yanı sıra tüketicilerimize kesintisiz dağıtım hizmeti vermek için planlı bakım çalışmalarımız ve yatırımlarımız da sürüyor” ifadelerini kullandı.