Kırım Tatarları’nın manevi lideri olarak kabul edilen Kırım Tatar Milli Meclisi Eski Başkanı ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna yönetiminin Kırım politikasını doğru bulmadığını söyledi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kırımoğlu, Rusya’nın iki yıl önce ilhak ettiği Ukrayna’nın Kırım Yarımadası konusunda Ukrayna yönetiminin tavrını doğru bulmadığını söyledi.

Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalar konusunda yapılan Minsk Anlaşmaları’nda Kırım konusunun yer almadığını belirten Kırımoğlu, Rusya’ya uygulanan uluslararası yaptırımların kaldırılmasının Rusya’nın sadece Doğu Ukrayna’daki ateşkese katkıda bulunması şartına bağlandığını hatırlattı. Kırımoğlu, “Oysa ki, Minsk Anlaşmalarına, Rusya’nın işgal ettiği bütün Ukrayna topraklarından çekilmesi şartı konmalıydı”, diye konuştu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun öncelikli hedef olarak ayrılıkçı gruplarla çatışmaların sürdüğü Doğu Ukrayna’daki sorunu çözmeyi belirlediğini, Kırım Sorunu’nu bu sorunun ardından çözülecek ikinci bir aşama olarak gördüğünü belirten Kırımoğlu, kendisinin bu yaklaşımı doğru bulmadığını dile getirdi.

Ukrayna’da devam eden siyasi istikrarsızlığın da toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması bakımından olumsuz bir durum olduğuna değinen Kırımoğlu, “umarım milletvekilleri kişisel hırslarını bir kenara bırakır ve yeni hükümet en kısa zamanda kurulur”, dedi.

“Jamala’nın Eurovision’u Kazanmasını Diliyorum”

Ukrayna’yı bu yıl ki Eurovision Şarkı Yarışması’nda Kırım Tatarı şarkıcı Jamala’nın 1944 tarihindeki Kırım Tatar Sürgünü’nü konu alan şarkısıyla temsil edecek olmasını son derece olumlu bir gelişme olarak gördüğünü söyleyen Kırımoğlu, Jamala’nın Eurovision yarışmasını kazanması halinde bunun, Kırım Tatarları’nın yaşadıkları sorunların dünya gündemine gelmesine epey katkısının olacağını dile getirdi.

“Kırım Tatarları Silahlı Direniş Yapamaz”

Ukrayna’daki bazı çevrelerin Kırım’daki Tatarlar’ın Rus yönetimine karşı silahlı direnişe geçmesi gerektiğini söylediklerine değinen Kırımoğlu, bunun hiç gerçekçi olmadığını ifade etti. “Kırım’ı Ruslar’a terk eden Ukrayna askerleri silahlarını Kırım Tatarlarının değil, Rus askerlerine teslim ettiler” diyen Kırımoğlu, bunun dışında yarımadada Kırım Tatarları’nın nüfusun yüzde 12-13’lük bir bölümünü oluşturduğunu, bu durumda yapılacak bir silahlı mücadelenin başarıya ulaşma şansının olmadığını kaydetti. Ukrayna’nın Herson ilinde Ukrayna Ordusu bünyesinde bir Kırım Tatar Taburu kurulmasının farklı bir konu olduğunun altını çizen Kırımoğlu, bu taburun her şeyden önce, Rus birliklerinin Kırım’dan Ukrayna’nın diğer bölgelerine sızmasına karşı kurulduğunu ifade etti.