Kırıkkale’de hububat hasadı Arpa ile başladı. Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdür Vekili Gürsel Doğan, Mayıs ayı içerisinde Sanayi ve Ticaret Odası’nda toplantı düzenlendi. Anız yangınları ve Biçerdöverle Hasatta Dane kaybı konularında üreticiler bilgilendirildi.

Toplantıda Biçerdöverle hasatta dikkat edilmesi gereken hususlara vurgu yapıldı. Üreticilere konuyla ilgili liflet ve broşürler dağıtıldı.

KIRIKKALE DE HUBUBAT HASADINA BASLANMASI ILE BIRLIKTE  GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MUDUR VEKILI GURSEL DOGAN KAPASITENIN BU YIL OLUMLU OLDUGUNU SOYLEDI FOTO: ERHAN GOGEM/KIRIKKALE, (DHA)
KIRIKKALE DE HUBUBAT HASADINA BASLANMASI ILE BIRLIKTE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MUDUR VEKILI GURSEL DOGAN KAPASITENIN BU YIL OLUMLU OLDUGUNU SOYLEDI
FOTO: ERHAN GOGEM/KIRIKKALE, (DHA)

Gürsel Doğan,

“2016 Yılı Nisan ayı kurak geçmiş fakat daha sonraki yoğun yağışlarla hububat kendini toplamış olup, ortalama verimin 300kg/da’ın üzerinde olacağı tahmin edilmektedir.

 

Yaklaşık 150-200 adet biçerdöverle yapılması beklenen hububat hasadı. 40 kontrolör 1 koordinatör ve 1 koordinatör yardımcısı tarafından sürekli kontrol edilerek dane ve sap kayıplarının en aza indirilmesi hedeflenmektedir.

 

Kırıkkale’de kabul edilebilir dane kaybı yüzde 3 olmakla birlikte bu oranın üzerinde kayba sebebiyet veren biçerdöver operatör ve sahiplerine kabahatler kanununa göre cezai işlemler uygulanacaktır.

 

2016 yılı hububat hasadı tüm üreticilerine hayırlı ve bereketli olsun”

dedi.