Rusya, Türk Dünyası’nı tekrar boyunduruğu altına almak çabasında. Bunun için kendisine yardım edecek eski politbüro artıkları ile ilişkileri zaten hiç kesilmemişti.

Şimdi biraz tehdit ve biraz da maddi menfaat sözü ile Türk Cumhuriyetleri boyunduruk altına girmeye zorlanıyor. 1990’larda başlayan 25 yıllık bağımsızlık dönemi Putin’in Yeni Sovyet Projesi ile bitirilmek isteniliyor.

Rusya’nın dış siyaset konusunda nasıl taktikler izlediğini 1710 yılından beri biliyoruz.
Rusya’nın Suriye’ye asker göndermesi ve Bayır Bucak Türkmenleri üzerine bomba yağdırması; HDP eşbaşkanlarını Moskova’da kabul etmesi hepsi bir büyük planın parçaları.
Rusya, Türkiye Cumhuriyeti’ni kendi iç sorunları ile baş edemeyen bir ülke durumuna düşürerek Türk Cumhuriyetleri üzerindeki planını uygulamaya koyuyor. Rusya’nın Bayır Bucak Türkmenleri’ne saldırması sadece hedef şaşırtmaktır. Onun esas hedefi Orta Asya Türk Cumhuriyetleridir. İlk hedef olarak da Kırgızistan Cumhuriyeti seçilmiş görünmektedir.
Kırgız Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, “Rus uçağının düşürülmesi yanlıştı. Türkiye hatasını kabul etmeli” derken Kırgız halkının duygularını yansıttığını kabul etmemiz çok zor. Türkiye, ilk sınır ihlalinde uçak düşürmemiştir.
Rusya bu uçağını bilerek düşürtmüş ve dikkatleri bu yöne çekmek istemiştir. Bu bir oyundur. ABD ve AB bu oyunu gördüğü halde kardeş Kırgız Cumhurbaşkanı’nın bunu görememiş olması bizi şaşırttı. Kırgız Cumhurbaşkanı ne yapmak istiyor?
Kırgızistan ekonomisinin Rusya güdümünden çıkamadığı ve Rusya’da 2,5 milyon Kırgız’ın işçi olarak çalışıyor olması da Rusya’nın boyunduruğuna girilmesi için haklı bir gerekçe olamaz.
Sayın Almazbek Karındaşımız bilmelidir ki ekonomik refah için bağımsızlıktan ödün vermek aklın alabileceği bir şey değildir. Macera peşinde koşan ve gizli ajandaları olan bir kişi varsa O da Putin’dir. Yüzlerce yıl Rus Çarlığı ve Sovyet boyunduruğu altında yaşayan Kırgız halkını kendi eliyle yeniden Rus boyunduruğu altına sokmaya çalışmak akıllı bir devlet adamının işi olamaz.
Kırgızistan illa ki bir “abi” bulmak zorunda ise “Tayyib Abi”, “Putin Abi”’den Kırgız halkı için çok daha hayırlıdır.
Ama biz Kırgız “bavurlarımızın” bayrakları ile parlamentoları ile bağımsız yaşamalarını isteriz.