Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), çocuklara orman sevgisini aşılamak, toplumda ormanların korunması ve gelecek nesillere bırakılması için ulusal bilinç oluşturmak maksadıyla çalışmalarını sürdürüyor.

OGM tarafından kurulan Sincap Tiyatrosu çocuklarımızı, orman ve çevre hususlarında eğlendirerek bilgilendirmek gayesiyle ülkemizin birçok noktasında tiyatro gösterisi yapıyor. Bu gösterilerle her yıl ortalama 150 bin çocuğa orman, tabiat ve çevre bilinci kazandırılıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Orman Bakanlığı, özellikle okul çağındaki çocuklara yönelik hazırladığı eğitim programları ile gelecekte ormanların korunması ve devamlılığı hususunda daha duyarlı bir toplum oluşmasını sağlıyor. Çocukları bilgilendirmenin en etkili yollarından biri olan tiyatral kahramanları kullanan Bakanlık, eğitim-öğrenim sezonu boyunca Sincap Tiyatrosu kanalı ile tiyatro gösterilerini gerçekleştiriyor.

Çocukları, orman ve çevre hususlarında eğlendirerek bilgilendiren Orman ve Su İşleri Bakanlığı çoğunlukla kırsal kesimdeki ilk ve ortaokul öğrencilerine gösteri yapıyor. Sosyal faaliyetlerin kısıtlı olduğu küçük yerleşim yerlerinde tiyatro ile tanışan çocuklar hem eğlenirken hem de orman sevgisi konusunda bilinçlendiriliyor.

Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, orman yangınlarının büyük bir kısmının insan hatalarından kaynakladığını ve bu sebeple çocukların eğitilmesinin önemli olduğunu söyledi. 1997 yılında kurulan ve 2003 yılından bu yana daha etkin bir şekilde görevlendirilen tiyatro ekiplerinin ülke genelinde oyunlar sergilediğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu şöyle konuştu:

“Özellikle ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik eğitici tiyatro gösterileri hazırlıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından da onaylanan senaryolar ile çocuklarımıza tabiat sevgisi aşılıyoruz. Her yıl ortalama 150 bin çocuğumuza gösteri yapan tiyatro ekiplerimiz son 13 yılda yaklaşık 1 milyon 800 bin çocuğumuza ulaştı. Bu rakam bizim için oldukça önemli.”

Orman bölge müdürlüklerince koordine edilen tiyatro gösterilerine önümüzdeki yıllarda da hız kesmeden devam edeceklerini kaydeden Bakan Eroğlu, ayrıca tabiat ve orman sevgisine sahip bilinçli bireyleri topluma kazandırma gayretlerinin de süreceğini belirtti.