Konya’nın Hüyük ilçesinde sulanamadığı için hububatta verim alınamayan kıraç alanlarda yapılan lavanta üretiminden başarılı sonuçlar elde edildi

Konya’nın Hüyük ilçesinde sulanamayan verimsiz alanlarda yapılan lavanta üretiminden başarılı sonuçlar alındı. Çalışmayla, kıraç alanlar artık lavanta kokmaya başladı.
İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yücel Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kıraç alanlarda geçen yıl deneme ekimine başlanan lavantaların çiçek açtığını söyledi.
Deneme ekimlerinin başarılı sonuç vermesi üzerine, Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün bu yıl 80 dekarlık alanda daha çiçeği toprakla buluşturduğunu belirten Doğan, “Bundan sonra Hüyük’e bağlı Çamlıca mahallemizde çok daha rahat lavanta yetiştiriciliği yapacağız” dedi.
Sulanma imkanı olmayan, verimsiz kıraç alanların “lavanta vadisi”ne dönüşeceğini anlatan Doğan, “Daha önce bölgede hububat ekiliyordu. Ancak su olmadığından arpa ve buğdayda verim alınamıyordu. Alternatif olması açısından lavanta yetiştirmeyi denedik ve başarılı neticeler aldık. Amacımız, buradaki insanımızın sosyal refahını daha da artırabilmek” diye konuştu.
Hüyük Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin ile yaptıkları inceleme sonucu bitki gelişiminin gayet iyi düzeyde olduğunu gördüklerini kaydeden Doğan, “Kökte 100 ile 150 arası çiçek vermiş durumda. Bu, önümüzdeki yıllarda daha da gelişecek ve hasat edilebilir duruma gelecek” ifadelerini kullandı.