Acun Ilıcalı 2013’te MNG Holding’den tamamını 70 milyon dolara aldığı TV8’in yüzde 30’unu Doğuş Grubu’na 110 milyon dolara satmak için anlaşmaya varmış.
Daha önce de bu alanda çok kârlı satışlar yaşanmıştı.
Örneğin, Doğan Holding, Star TV’yi, Doğuş Grubu’na 327 milyon dolara sattı.
Ciner Grubu, Çukurova Holding’in elindeki Show TV’yi 402 milyon dolara aldı.
Habertürk TV de 35 milyon dolara Ciner Grubu’nun oldu.
ATV’nin de içinde olduğu yayın grubu TMSF tarafından Çalık Grubu’na 1.1 milyar dolara verildi. Bu yayın grubu daha sonra üç inşaat şirketinden oluşan bir ortaklığa devredildi.
Kanaltürk’ün İpek Grubu’na 38 milyon dolara satıldığını da hatırlatalım.
TGRT ise İhlas Holding’ce ABD’li medya devi Rupert Murdoch’a 98 milyon dolara satıldı. Satışın ardından kanalın ismi Fox TV olarak değiştirildi.
Söz konusu örnekler artırılabilir.
++
Aslında bir ulusal kanalın satışı, o kanalın yayın yaptığı frekansın devredilmesinden başka bir anlam taşımıyor.
Peki, frekanslar kimin?
Şimdi sıkı durun…
Frekansların deniz kıyısından, hava sahasından farkı yok; kamuya ait bir zenginlik… Ancak geçici süreyle ihale yoluyla kiralanabilir…
Ne var ki böyle olmadı! 1990’lı yılların başında televizyonlar korsan yayına başladılar, bazı frekanslar üzerinden yayınlarını halka ulaştırdılar. 1994’te RTÜK kuruldu ama frekans ihalelerini bir türlü gerçekleştiremediği için ulusal kanallar yayınlarını sürdürdüler ve patronlar hem reklam gelirinden, hem de kendilerine ait olmayan frekansların devrinden büyük paralar kazandılar.
++
Genel Yayın Koordinatörümüz Orhan Uğuroğlu bugünkü yazısında frekans ihalelerinin yapılmayışı nedeniyle devletin uğradığı kaybın 21 milyar dolar (Yaklaşık 60 milyar lira) olduğunu belirtiyor.
Üçüncü Boğaz Köprüsü’nün (Yavuz Sultan Selim) maliyetinin 4.5 milyar lira olacağı açıklanmıştı. Herhalde bu rakam medya patronlarının devlete ait frekansları kullanmaları ve satışları nedeniyle doğan kamu kaybının ne boyutta olduğunu açıkça ortaya koyuyor.
Evet, başlığa gelelim: Beyler, kimin malını kime satıyorsunuz?