Davutoğlu, “Oslo görüşmelerini kim sızdırdı dışarıya? Devletin içindeki şeylerdir. Çok ilginç, bakın, çok ilginç. Kimin eli kimin cebinde? Oslo görüşmeleri denilen görüşmeler devletin istihbarat örgütüyle -ki istihbarat örgütünün görevidir bana bağlı istihbarat örgüttür- o zaman da Sayın Cumhurbaşkanımıza bağlıydı.

İşte Davutoğlu’ndan çok çarpıcı açıklamalar:
Dış istihbarat örgütleri Oslo görüşmelerini eski tabirle söylüyorum faş ettiler, ifşa ettiler
Nihai olarak doğru belgeler,
Sayın Kılıçdaroğlu açıkla.
Ama bir daha bu kadar açık yüreklilikle konuşur muyum?
Bir kere sokulduğumuz yerden bir daha sokulmayız
Yani niye biz Çözüm Süreci’ni dışarıda artık yapmaktan vazgeçtik, Oslo’ydu, Brüksel’di vesaireydi,
Başbakan olduğumda ben ‘Çözüm Süreci millidir, yerlidir’ dedim
“Paralel yapı doğrudan PKK ile görüşüyor”
Paralel yapı HDP’ye de destek veriyor

Anadolu Ajansı – Davutoğlu, aralarında Kon TV, Kanal Fırat, Çay TV, Kanal Urfa, Aksu TV, TV 1, Kanal 100, Kanal 68, TV 6, Vuslat TV, Kanal 3, Kocaeli TV ve Adana TV’nin de bulunduğu 48 yerel kanalda canlı yayınlanan “Anadolu Soruyor” adlı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
Davutoğlu öyle ifadeler kullandı ki, Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül zan altında kaldılar.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Başbakan olduğumda ben ‘Çözüm Süreci millidir, yerlidir’ dedim. Çünkü aktörler burada. Ama orada fark ettik ki bu paralel yapı, dış istihbarat örgütleri Oslo görüşmelerini eski tabirle söylüyorum faş ettiler, ifşa ettiler yani. Bunların hepsi o belgeler doğru mu? Değil. Nihai olarak doğru belgeler, hafızası kuvvetli devletin arşivindedir” dedi.
– “Bir kere sokulduğumuz yerden bir daha sokulmayız”
O an için sır olan bir konuyla ilgili verdiği bilgilere karşılık Kılıçdaroğlu’nun “Merak etmeyin tabii bunlar aramızda kalacak” dediğini açıklayan Davutoğlu, “Ne dedi acaba, Davutoğlu da zor durumda kaldı. Açıklasın. Tekrar tekrar söylüyorum açıklasın. Sayın Kılıçdaroğlu açıkla. Bunu söyledikten sonra bir daha görüşür müyüz? Biz siyaset yapıyoruz, tabii gerek olur, görüşürüz. Ama bir daha bu kadar açık yüreklilikle konuşur muyum? O zaman da demin söylediğim gibi bir kere sokulduğumuz yerden bir daha sokulmayız. Devlet sırrını paylaşır mıyım? O da devlet sırrının içindeyse paylaşırım ” ifadelerini kullandı.
– “Oslo görüşmelerini paralel yapı faş etti” Oslo görüşmelerinin içeriğini, Kılıçdaroğlu’na o dönem o görüşmeler içinde de bulunduğu varsayılan veya o görüşmeleri dışarıdan takip eden paralel unsurların verdiği bazı sufleler olduğunu dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:
“Oslo görüşmelerini kim sızdırdı dışarıya? Devletin içindeki şeylerdir. Çok ilginç, bakın, çok ilginç. Kimin eli kimin cebinde? Oslo görüşmeleri denilen görüşmeler devletin istihbarat örgütüyle -ki istihbarat örgütünün görevidir bana bağlı istihbarat örgüttür- o zaman da Sayın Cumhurbaşkanımıza bağlıydı.
Ben yarın da bu görevi verebilirim istihbarat örgütüne. Git şu şu konuları şunlarla konuş diyebilirim. Dünyanın en gizli odaklarıyla görüşebilir istihbarat örgütleri, görevi o zaten. Bunu yapmazsa suçtur, herkesle görüşür. Bu paralel yapı bu görüşmelerden rahatsızdı. Yani Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi o anda yürüyordu, rahatsızdılar ve bu sebeple onlar ve dışarıdaki bazı istihbarat örgütleri… Onlar da bizde mahfuzdur. Yani niye biz Çözüm Süreci’ni dışarıda artık yapmaktan vazgeçtik, Oslo’ydu, Brüksel’di vesaireydi. Çünkü o tecrübelerden sonra ‘Ne olacaksa memleket içinde olsun’ dedik. Başbakan olduğumda ben ‘Çözüm Süreci millidir, yerlidir’ dedim. Çünkü aktörler burada. Ama orada fark ettik ki bu paralel yapı, dış istihbarat örgütleri Oslo görüşmelerini eski tabirle söylüyorum faş ettiler, ifşa ettiler yani. Bunların hepsi o belgeler doğru mu? Değil. Nihai olarak doğru belgeler hafızası kuvvetli devletin arşivindedir.”