Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, kıdem tazminatı ve emekli promosyonlarıyla ilgili çalışmaların tamamlandığı müjdesini verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, 10. Yıl temalı Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında Belgeli Hatıralar isimli serginin açılışına katıldı. Açılış konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Soylu, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

“EMEKLİ PROMOSYONLARIYLA İLGİLİ ÇALIŞMAYI TAMAMLADIK”

Emekli promosyonları ilgili çalışmayı tamamladıklarını belirten Soylu, “Kendi Bakanlığımız ve Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesindeki arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Çok kapsamlı bir çalışma yaptılar. Gerek kamu bankaları gerek özel bankalarla birlikte çok iyi bir çalışma yürüttüler. Bazı dayanağı olmayan haberlerle de karşılaşmıyor değiliz. Bu konuda bizim herhangi bir sonucu ulaşmadan bir rakam vermemiz hem emeklilerimize hem de bu konuyla ilgili haber bekleyenlere karşı bir haksızlık olur. Çünkü bugünlerde, özellikle bazı gazetelerde, basın ve yayın organlarında ortaya çıkan rakamlar afaki rakam. Bunların hiçbir ölçüsü ve değeri söz konusu değildir. Çünkü bu bir promosyon. Bu konuda bizim bankalarda bulunan meblağ belli, emeklinin aldıkları maaş belli, bunun ölçeğinin ne olacağı belli, bankaların bu konuda ne kadar tasarrufta bulunabileceği üç aşağı beş yukarı belli. Bu konuda makul bir ölçeği inşallah emeklerimiz ile buluşturmak için biz çalışmaları tamamladık. Yeni hükümet bu konudaki adımı atacaktır. Şu anda bütün çalışmalarımız hazır. Biz yaptığımız çalışmaları, kurum yaptığı çalışmaları yeni hükümete, 65. Hükümetin bakanına iletir ve bu konu üzerinden de gerekli değerlendirme yapılır. Buradaki ölçek budur” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRET

Asgari ücret konusuna da değinen Soylu, şunları söyledi: “Asgari ücret konusunda kıymetli Maliye Bakanımızla, tekrar ifade etmek istiyorum Sayın Başbakanımızın da bilgisiyle gerçekleştirdiğimiz bir görüşme söz konusuydu. Asgari ücret görüşmeleri sırasında, özellikle çalışan kesimin, işçi kesimin şöyle bir talebi oldu; ‘Biz gelir vergisi dilimi münasebetiyle bunun altına düşebilme endişesi taşıyoruz.’ Eylül ayından itibaren böyle bir endişe söz konusu. O gün hem Maliye Bakanımızla yapmış olduğumuz değerlendirme hem çalışan kesim ile yapmış olduğumuz değerlendirmeler sonucu; bunu Ağustos ayında oturacağız, konuşacağız ve çalışanımızın bundan etkilenmemesi için, özellikle asgari ücretlilerin bundan etkilenmemesi için gerekli hazırlıkları ve çalışmaları Ağustos ayı içerisinde gerçekleştireceğiz dedik, sözümüzdeyiz.