Kıbrıs’ta yeniden başlayan müzakere süreci, “çözüm” umudunu artırırken Kıbrıs sorununun çözümlenmesinin  33 milyar euroya mal olacağı, buna ek olarak Maraş için 5 milyar Euro gerekeceği hesaplanıyor.

Rum gazetesi Simerini “Kıbrıs Sorununun Çözümünün Faturası-İki Kesimli İki Toplumlu Federasyonun Ekonomik Boyutu” başlıklı manşetten yer verdiği haberinde Kıbrıs sorununun, iki kesimli, iki toplumlu federal zeminde çözümlenmesi durumunda, ekonomik bedelinin neler olacağını irdeliyor.

Kıbrıs Postası tarafından yansıtılan haberde ekonomistler ve ekonomi analistlere göre yeni Federal Kıbrıs’ın ekonomik konularının Annan Planı temelinde olacağını belirtirken 2004 yılında, çözümün maliyetinin 16 milyar Lira ( 26 milyar euro) olarak hesaplandığını, bugünkü koşullar altında ise bunun 33 milyar euroya yükseldiğini vurguluyor.
Simerini, çözümün faturası içerisinde, geri dönmeyecek olan göçmenlere yönelik tazminat, gerekli olan alt yapı çalışmalarının maliyeti, Kıbrıs Türk devletinin AB normlarına uyumlaştırılması, Kıbrıslı Türklerin yaşam seviyesinin ve kamu hizmetlerinin iyileştirilmesinin de yer aldığını anlatıyor. Bu arada, Maraş ve limanın açılması için 5 milyar Euro’nun gerektiğine de dikkat çekiyor.