KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla gerçekleştirilen müzakereler kapsamında dün akşam yeniden bir araya geldi. Akıncı ile Anastasiadis, yaklaşık bir aylık aranın ardından Ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin ikametgahında buluştu. Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde en son 14 Eylül’de görüşen liderler, müzakereleri 30 Ekim’den sonra yoğunlaştırma kararı almıştı. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis bugünkü görüşmede “henüz çözümlenmemiş konuları müzakere etti. Görüşme Sonrası Rum Lider Anastasiadis’in daveti üzerine iki lider ara bölgede Chateau Status Restorant’ta yemek yediler.
YAPICI FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNDULAR
Görüşme sonrası BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, ve iki lider ortak basın toplantısı yaptılar. Eide, bugünkü görüşmelerinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın henüz çözümlenmemiş konularla ilgili müzakere ettiğini söyledi. Liderlerin mevcut ivmenin üzerine eklenti yapılmasına yönelik ihtiyacın bilinci içerisinde farklılıklarla ilgili yapıcı bir fikir alış verişinde bulunduğunu kaydeden Eide, sürecin ilerletilmesi konusunda müzakerecilere talimat verildiğini ifade etti. Eide, liderlerin, olası çözüm sonrasında Kıbrıs Türk Kurucu Devletini AB müktesebatına hazırlamak amacıyla kurulan iki toplumlu ad -hoc komitenin çalışmalarının başlamasını memnuniyetle karşıladığını da kaydetti.
ÖNLERİNDE HALA CİDDİ BİR ÇALIŞMA DURUYOR
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, liderlerin önlerinde hala ciddi bir çalışmanın durduğunun farkında olduklarını ve bir sonraki görüşmenin gerçekleştirileceği 30 Ekim’den sonra müzakereleri önemli ölçüde yoğunlaştırmaya yönelik taahhütlerini yeniden vurguladıklarını da dile getirdi.
AKINCI “KIBRIS KONUSUNDA İKİ TARAFIN DA ONAYLAYABİLECEĞİ ORTAK SONUCA ULAŞMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda iki tarafın da onaylayabileceği ortak sonuca ulaşmak için ellerinden geleni yapacaklarını kaydederek, Varılan mutabakatlar var, ayrılık noktaları var, farklı görüşler var. Bütün mesele bu farklılıkları gidermek ve iki tarafın da onaylayabileceği ortak sonuca ulaşmaktır. Bu kolay bir süreç değil dedi. Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile yaklaşık bir aylık aranın ardından dün akşam ara bölgede bir araya gelen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yaklaşık 4 saat süren görüşmenin ardından basına açıklama yaptı. Akıncı, bugün ilk önce Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin katılımıyla üçlü bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi. Akıncı, konular hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını ve görüşlerini ifade ettiklerini dile getirdi. Daha sonra çalışmaların müzakerecilerin katılımıyla sürdüğünü belirten Akıncı, en son da her zaman olduğu gibi tüm heyetle bir araya gelip son durumu gözden geçirdiklerini aktardı

ÖNÜMÜZDE CİDDİ BİR SÜREÇ VARAkıncı, “Müzakerecilerimize verdiğimiz talimat önümüzdeki günlerde mülkiyete ilişkin kriterler konusuna yoğun bir şekilde başlamaları oldu. Sanırım yarından itibaren bir araya gelmeye başlayacaklar dedi. Daha önceden açıklandığı gibi bir sonraki liderler görüşmesinin 30 Ekim’de olacağını anımsatan Mustafa Akıncı, “Bugünkü görüşmede Kasım ayından itibaren daha yoğun bir şekilde müzakerelerimizi sürdürmeye devam etme kararlılığını da teyit ettik dedi. Önümüzde ciddi bir süreç var. Yoğun çalışma istiyor, varılan mutabakatlar var diyen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Ayrılık noktaları var, farklı görüşler var. Bütün mesele bu farklılıkları gidermek ve iki tarafın da onaylayabileceği bir ortak sonuca ulaşmaktırdiye konuştu.

BURADA İKİ KESİMLİLİKTEN NE ANLADIĞIMIZ ÖNE ÇIKIYOR
Akıncı, Rum liderliğinin son dönemlerdeki açıklamaları ve “kırmızı çizgiler ile ilgili bir soru üzerine, sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı şunları kaydetti “Bu konuda kırmızı çizgi diye bir şey konuşulmuyor. Bu konuşulanlar aradaki görüş farklılıklarını nasıl aşabiliriz, nasıl kapatabiliriz… yani iki taraf da bu konuyu çözmek için çaba harcıyor. Biliyorsunuz maalesef bir çözüm olmadan bir taraf AB’nin üyesi oldu. Dolayısıyla AB müktesebatına biraz fazla referans yapılıyor ama hatırlanacağı gibi 2014 11 Şubatı’nda varılan ortak mutabakat belgesinde bir yandan AB ilkelerine bağlı kalınacağı ifade edilirken aynı zamanda bir BM parametresi haline gelmiş olan iki kesimli ve iki toplumlu federal yapıya, siyasi eşitliği içerecek olan federal yapıya da bağlı kalınacağı, çözümün bu niteliğinin de korunacağı çok açık ve net bir şekilde ifade edildi. Burada sanıyorum iki kesimlilikten ne anladığımız öne çıkıyor, ben ne anladığımı çok defalar izah ettim, tekrarlamama gerek yok. Onlar da kendi ne anladıklarını anlatıyorlar. Onları da zaten görüyorsunuz, basında çıkıyor. Dolayısıyla o noktada bir uzlaşma olduğunu yani bu kavramların ne anlama geldiği konusunda bir uzlaşma olduğunu söyleyecek durumda değiliz şu an itibarıyla.