İki gün önce köşemde yazmıştım. “Kıbrıs tahrikleri” başlığıyla yazdığım yazıda bu görüşmelerden de bir sonuç çıkmayacağını, çünkü rum kesiminin amacının eşit ve adaletli bir paylaşım olmadığını belirtmiştim.

Nitekim BM Genel Sekreteri Guterres Kıbrıs müzakerelerinin anlaşmaya varılamadan sona erdiğini açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bir açıklama yaptı. O açıklamada tıpkı yazdığım gibi “Türk tarafının çabalarına rağmen bir sonuca varılamadı” dedi. Aynen de öyledir eminim. Hep söyledim söylemeye devam ediyorum Kıbrıs konusunda mücadele vermiş çok değerli insanları tanımak şerefine nail oldum. Hemen hepsi rahmetli oldu buradan rahmetle anıyorum kendilerine verdikleri emeklere teşekkürler. Türkiye’de öyle isimleri fazla geçmese de onlar davayı takip edenler tarafından iyi tanınıyorlar. Ailemin Kıbrıs’ta görev yaptığı bir süre zarfında tanıştığım bu değerli insanlar, başından beri hep şunu söylediler: ” Tek korkumuz, bizler, yani ırum (rum) zülmü görenler de öldükten sonra, genç neslin hiçbir şeyi bilmeden bunlara teslim olmasıdır” derlerdi. Çünkü çok iyi biliyorlardı ki rum kesimi türküleri asla kendileriyle eşit haklara sahip görmek istemiyorlardı. “Biz adanın zencisiyiz” diyen yaşlı bir Kıbrıslı amca da durumu aynen de öyle özetlemişti. “Biz istedik eşit olalım, onlar ister biz köle olalım” derdi. 1963 öncesinde yaşananları anlattıkları zaman beraber gözyaşı döktük. Hani diyorlar ya “Türk barbar” diye. Peki adadaki Rumların yaptığına ne demeli?

Orada tek bir amaç var, adayı tamamen onların kontrolüne geçirmek. Bütün bu planlarla masaya oturmak filan hepsi senaryo, kışkırtmaları da senaryonun küçük parçaları. Ama hep korktukları oluyor Türk tarafı hala iyi niyetle masaya oturuyor ve herşeye olumlu yaklaşıyor. Biraz tehlikeli olsa da bu, onların oyununu bozuyor. Anlaşma taraftarı Türkiye karşısında, yumruğu masaya vurup haklı bir şekilde kalkamıyorlar. Öyle ya pek çok tavizler verecek toprak alan olması önemli bölgelerimizi daralttık. Allahtan asker konusunda taviz verilmiyor, ki en önemli konu budur; o küçücük botlarıyla Ege Denizi’nde terör estirenler yarın orada neler yaparlar.
Kısacası bu görüşmelerde Rum başkanın seçimlerine malzeme olarak harcandı.

Yaklaşan seçimlerde Kıbrıs kahramanı olmak varken niye taviz verip anlaşmaya yanaşsın ki?
Kıbrıs’ta çözüm iki federe devletle olmayacak. Bu Kıbrıs’ın genetiğine aykırı bir durum. Önce Kıbrıs’ın genetiğini çözmek lazım. Ondan sonra ne yapılabilir diye düşünmek gerekir. Kıbrıs’ın genetiğine uygun bir çözüm bulunmazsa hiçbir şekilde masaya oturmaya gerek yok artık.
Umarım Türkiye’deki bazı sorunlar bahane edilerek, Kıbrıs kaybedilmez. Çünkü maalesef iki yüzlü batı Kıbrıs konusunda en ufak bir fırsatı bile değerlendirmek üzere hazır bekliyor. İşte o zaman Suriye hikaye kalır, stratejik açıdan daha değerli bir toprak kaybetmiş oluruz.