Mamak Belediyesi Kıbrıs Mahallesi’nin yıllardır çözülmeyen tapu mülkiyet sorununu çözüme kavuşturdu. 16 bin vatandaşı ilgilendiren plan değişikliği sonrasında vatandaşlar tapularını Kıbrıs Köy Derneği’nde düzenlenen törenle Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül’ün elinden aldı.

Törende vatandaşların tapularını teslim eden Akgül, mahalle’nin imar sorununu çözmek için sabırla çalıştıklarını kaydederek, “Halkımıza verdiğimiz sözleri tutmanın gayreti içinde olduk. Söz verdik yaptık” dedi. Klasik parselden emsalli parsele (ada bazlı) dönüşen imar değişikliğiyle 1700 parsellik alan üzerinde imarlı yapılaşmanın önü açıldı. Aydınlatmadan kanalizasyona, yol açımından temizliğe kadar alt ve üst yapı sorunlarının çözüme kavuşacağı imar değişikliğiyle emsal 0,75 ve 1, 30’dan 2’ ye yükselerek inşaat alanı arttı.
Yatırımcı rağbet gösterecek
İmar çalışması yapmanın zor ve zahmetli bir iş olduğunun altını çizen Akgül, “Bugün düzenlediğimiz törenle tapusunu dağıtacağımız Kıbrıs Güneybayındır Revizyon imar planı dediğimiz, mahallemizin büyük bir kısmını kapsayan alan, aynı zamanda birinci etap. İkinci ve üçüncü etap dediğimiz genişleme alanlarında çalışmalar devam ediyor. Mahallemizde yol açımı, altyapı hizmetleri ve yapılaşma gerçekleşemiyordu. Plana başladık ve hızla takip ettik. Asıl beklenen ve kangren haline dönen kısmını çözdük. Buradaki hak sahiplerimizin tamamı eşit şartlarda ve ada bazında imar planına kavuşmuş oldu. Gerçekleştirdiğimiz imar değişikliği ile yatırımcı müteahhitler de bölgeye rağbet edecek. Kıbrıs mahallemiz bu değişikle yalnızca Mamak’ın değil, Ankara’nın en cazip yerlerinden biri olacak. Bu planlarla bunun önünü açtık” dedi.
Kıbrıs Mahallesi’ne ardı ardına müjde
İmar planı değişikliğinin yanı sıra çok büyük atılımlarda gerçekleştirdiklerinin altını çizen Akgül, “Mamak’ta ilk üniversiteyi bu bölgeye inşa ediyoruz. Araştırma laboratuarları bitmek üzere. Mavi Göl’ün etrafının yapılaşması da bölgeye ciddi bir değer kazandıracak. Biz de Selçuklu mimarisinden oluşan kültür merkezi, aile merkezi, bilgi evi, kapalı pazar yerinden oluşan projemizi mahallemize kazandırıyoruz” dedi. Akgül, Kıbrıs Mahallesi’ne Mamak Belediyesi olarak Selçuklu mimarisinden bir de cami yapacaklarını söyledi.