Kıbrıs diplomasisi tam gaz

90

Kıbrıs’ta iki toplum arasındaki barış müzakereleri tüm hızla sürdürülürken adayı ziyaret eden yabancı devlet adamlarında önemli bir artış gözleniyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claure Juncker’in ardından Avrupa Birliği Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de 24 Temmuz’da adaya bir ziyarette bulunacak. Bu arada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, 28 Temmuz’da Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ni ziyaret edeceği bildirildi.Geçtiğimiz günlerde anlaşma ile sonuçlanan İran ile “5+1” grubu arasında nükleer müzakerelerde başlıca oyunculardan biri olan Avrupa Birliği Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin de 24 Temmuz’da adaya bir ziyarette bulunacaği bildiriliyor.
Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcılığını da yürüten Mogherini’nin ziyareti sırasında yapılacak görüşmelerde Kıbrıs müzakere sürecinin ve olası AB katkılarının önemli gündem maddelerinden birini oluşturması bekleniyor.
Mogherini’nin ziyareti sırasında Anastasiadis’in yanı sıra KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile de görüşebileceği belirtiliyor.
Mogheri’nin ziyaretinin, Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker’in geçen hafta adaya yaptığı ziyaretin hemen ardından gerçekleşecek olması dikkat çekti.
Juncker’in adada kaldığı süre için iki toplum lideri KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile biraya gelmişti.
NETANYAHU’NUN ZİYARETİ
Bu arada, Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodoulidis’in Rum Haber Ajansı’na verdiği bilgiye göre,  Rum Yönetimi ayrıca, son yıllarda ikili ilişkilerin önemli ölçüde yoğunlaştığı İsrail’in Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu da ağırlayacak.
Netanyahu’nun 28 Temmuz’da adaya yapacağı ziyaret sırasında enerji alanında yapılan işbirliğinin gündemin başlıca maddelerinden biri olması bekleniyor. Öte yandan, Netanyahu’nun ziyaretinin hemen ertesinde 29 Temmuz’da Birleşik Arab Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyk Abdullah bin Zayid El Nahyan da adaya bir ziyarette bulunacak. (ANKA)