MERSİN’in merkez Toroslar İlçesi’nde 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı’nın anısına Rauf Denktaş Parkı Silahlı Kuvvetler Açık Hava Müzesi’nin yapımında son aşamaya gelindi.

Mustafa İNSAN/MERSİN, – Merkez Toroslar İlçesi Mustafa Kemal Mahallesi’nde altyapısı tamamlanan Rauf Denktaş Parkı Silahlı Kuvvetler Açık Hava Müzesi’ne birbirinden farklı eserler yerleştiriliyor. Parka bugüne kadar Kıbrıs Harekatı sırasında kullanılan uçak, tank, askeri malzemeler, Rauf Denktaş ve Dr. Fazıl Küçük’ün heykelleri yerleştirildi. Son aşamaya gelen parkta harekatın simgesi haline gelen toprak altında kalan bayrak tutan şehit asker eli heykel de yerleştiriliyor. Toroslar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından 5 ayda tamamlanan 1,5 ton ağırlığında 3 metre çapında 4,5 metre yüksekliğinde bayrak tutan şehit asker eli heykelinin de montajı tamamlandı.
MHP’li Belediye Başkanı Hamit Tuna, parkta merhum Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın adını, Kıbrıs Barış Harekatı’nı şehit düşen 294 askerin isimlerinin de yaşatılacağını söyledi. Başkan Tuna, Barış Harekatı sırasında yaşananları canlı tutmak gerektiğine dikkat çekerek, “Belediye olarak yaptığımız 17 bin metrekarelik Rauf Denktaş Parkı Silahlı Kuvvetler Açık Hava Müzesi’nde barışın tesis edilmesi için mutlak suretle savaşla ilgili o anıları da tazelemek lazım diye düşünüyoruz. Bu nedenle de buraya çok büyük bir özen gösteriyoruz. Parkı taçlandırma anlamında yine Silifke mayın tarama gemisini Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı’nda aldık. İnşallah en yakın zamanda da yerine konumlandıracağız” dedi.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.